خواننده عزیز این اطلاعات به تعدادی از سوالات شایع در مورد بیماری کم کاری غده تیروئید پاسخ می دهد

و مسلم است که شامل همه اطلاعات نیست

و جایگزین صحبت و مذاکره شما با پرستار و پزشک نخواهد بود

کم کاری مادرزادی غده تیروئید Congenital hypothyroidism) )

 تعریف :

غده تیروئید یک عضو پروانه ای شکل در قسمت پائین گردن در جلوی نای است . این غده  هورمونی ترشح می کند که نقش آن کنترل فرآیند رشد می باشد. کم کاری غده تیروئید وضعیتی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نمی کند شیوع این اختلال در دختران 2برابر پسران است.

 علل و عوامل :

اختلالاتی که در ساختمان غده تیروئید در زمان جنینی وجود دارد شایعترین علت کم کاری غده تیروئید در زمان تولد می باشد بقیه موارد بیماری به اشکالاتی در تولید هورمون تیروئید و یا اشکال در تولید و یا اثر هورمون تحریک کننده هورمون تیروئید مربوط می شود.

 علائم و نشانه ها :

 کلیه نوزادان مبتلا به این اختلال در زمان تولد طبیعی به نظر می رسند و علامتی ندارند حتی در مواردی که غده تیروئید اصلا تشکیل نشده باشد.(عدم بروز علایم مربوط به عبور هورمون تیروئید مادر از جفت می شود)

در بسیاری از موارد کمبود هورمون تیروئید بسیار شدید است و علایم در هفته های اول زندگی بروز می کند در سایرین، درجات کمتری از کمبود هورمون وجود دارد و بنابراین بروز علایم ممکن است برای ماهها به تاخیر بیافتد.

وزن و قد در هنگام تولد طبیعی است اما اندازه دور سر نوزاد ممکن است از میزان طبیعی بیشتر باشد. طولانی شدن زردی طبیعی ممکن است اولین علامت کم کاری مادرزادی تیروئید باشد این شیرخواران غالبا با صدای آرام گریه می کنند، بیشتر از حد معمول می خوابند، اشتهای ضعیفی دارند و به طور کلی بی حال هستند.

 اختلالات تنفسی از جمله حملات تنگی نفس و قطع تنفس، تنفس صدادار و کیپ شدن بینی هم ممکن است در این شیرخواران دیده شود؛ یبوست مقاوم به درمان، فتخ نافی و شکم بزرگ از علایم دیگری است که ممکن است در مبتلایان به کم کاری مادرزادی تیروئید مشاهده شود. درجه حرارت بدن آنها غالبا پایین تر از حد معمول است (کمتر از 35درجه سانتیگراد) و پوست اندامهای آنها سرد و تغییررنگ یافته است.

تقریبا 10% شیرخواران مبتلا به کم کاری تیروئید، دچار ناهنجاریهای مادرزادی از جمله ناهنجاریهای قلبی، سیستم عصبی و چشم هستند. در صورتی که کم کاری تیروئید تشخیص داده نشود و درمان مناسب انجام نشود این علایم پیشرفت می کند و عقب ماندگی ذهنی و جسمی در ماههای بعد ایجاد می شود.

 تشخیص :

تمام نوزادان متولد شده تحت برنامه غربالگری با نمونه گرفته شده از خون پاشنه پا در روز 3 تا 5 تولد قرار می گیرند ؛ اگر تست غربالگری مثبت باشد آزمایش کامل خون از دست گرفته شده و با این آزمایش تقریبا اغلب موارد شناسایی و درمان می شوند.

 درمان :

هورمون تیروئید خوارکی به صورت قرص (لووتیروکسین) درمان انتخابی برای این بیماران است در طول درمان سطح هورمون های تیروئید در خون باید به دقت کنترل شود (در 6ماه اول ماهی یکبار، بین 6ماه تا 2سال هر 3-2 ماه یکبار)

تشخیص زودرس و درمان کافی از هفته های اول تولد منجر به رشد هوشی و جسمی طبیعی در شیر خواران مبتلا می شود اما بدون درمان صحیح شیرخواران به لحاظ رشد ذهنی و جسمی دچار عقب ماندگی می شوند به این دلیل که وجود هورمون تیروئید برای رشد مغز در ماههای اول پس از تولد حیاتی است .

منابع :

1- Kliegman (2007): Nelson text book of pediatric s, 18th edition 

2- Hypothyroidism available on www.MDconsult.com, Elsevier clinical reference System,2008