خواننده عزیز این اطلاعات به تعدادی از سوالات درباره بیماری تترالوژی فالوت پاسخ می دهد

و مسلم است که شامل همه اطلاعات نیست

و جایگزین صحبت و مذاکره شما با پرستار و پزشک نخواهد بود

تترالوژی فالوت (Tetralogy of fallot)

 

تعریف :

تترالوژی فالوت یکی از شایعترین ناهنجاری های مادرزادی قلبی است . در این بیماری 4 اختلال عمده وجود دارد که در زیر شرح داده می شود :

1-      وجود سوراخ در دیواره های بین  دو بطن ( بطن ها، حفره های پایینی قلب هستند که وظیفه پمپ کردن خون به سایر اندامها  را به عهده دارند ).

2-      تنگ شدن دریچه ریوی ( این دریچه در محل اتصال بطن راست به  شریان ریوی قرار دارد وظیفه شریان ریوی هدایت خون از سمت قلب به ریه هاست ).

3-      بزرگ شدن بطن راست قلب

4-      قرار گرفتن آئورت در محل غیرطبیعی ( آئورت رگی است  که خون اکسیژن دار را از قلب به اندام ها انتقال می دهد ) در این بیماری ریشه آئورت بر روی دیواره بین بطنی قرار گرفته است .

برای روشن تر شدن وقایعی که در این بیماری رخ می دهد مختصری در مورد نحوه بروز علایم  توضیح داده می شود : سوراخ بین دو بطن باعث می شود که خون اکسیژن دار ( خون قرمز ) و خون بدون اکسیژن (خون آبی) با یکدیگر مخلوط شوند و به دلیل این که مقداری از خون بدون اکسیژن وارد آئورت می شود و از قلب به سایر اندام ها می رود ، پوست این کودکان غالباً آبی رنگ به نظر می رسد که نشان دهنده خون رسانی ناکافی به اندام هاست .

از آن سو مقدار خونی که به ریه ها می رسد به  دلیل تنگی دریچه ریوی کاهش می یابد .تنگی دریچه باعث می شود که بطن راست بیش از حد طبیعی فعالیت کند و به همین دلیل بزرگتر و دیواره آن عضلانی تر می شود .

 علل و عوامل :

این بیماری با برخی عوامل ژنتیکی و محیطی مانند دیابتی بودن مادر ارتباط دارد ؛ علاوه بر این که شانس تولد کودک بیمار در خانواده ای که یکی از والدین یا فرزندان دیگر به بیماری مبتلا باشند کمی افزایش می یابد .

 علایم و نشانه ها :

کودکان مبتلا به این بیماری اغلب آبی به نظر می رسند این ظاهر آبی ممکن است در زمان تولد و یا در زمان شیر خوارگی ظاهر شود.شیرخواران مبتلا دچار حملات کبودی می شوند که جهت رفع این حملات درمان بیمار  بایستی هر جه سریعتر صورت گیرد .

این بیماران تنفس سریع و تند دارند و دائماً گریه می کنند؛ بچه های بزرگتری که عمل جراحی نشدند حین ورزش دچار تنگی نفس می شوند و خیلی زود خسته می شوند . این بچه ها ممکن است در خلال ورزش به حالت چمپاتمه بنشینند ( حالت سجده ).

 تمام این نشانه ها به این علت وجود دارد که خون کافی در ریه ها جریان پیدا نمی کند و آنها نمی توانند اکسیژن مورد نیاز اندام ها را تامین کنند . نشستن به حالت سجده کمک می کند تاخون بیشتری در ریه ها جریان پیدا کند و کودک راحت تر تنفس کند .

 تشخیص :

  • اکوکاردیوگرافی : در این روش با استفاده از امواج مافوق صوت تصاویری از قلب گرفته می شود که به تشخیص اختلال کمک می کند .
  • در مواردی از آنژیوگرافی قلب برای تعیین دقیق ساختمان قلب قبل از عمل جراحی استفاده می شود .

 درمان:

برای اصلاح مشکل عمل جراحی لازم است .در این عمل سوراخ بین بطن ها به وسیله یک وصله بسته می شود .علاوه بر بستن سوراخ بین 2 بطن، جراح تنگی دریچه ریوی را نیز برطرف می کند .

پیگیری منظم و ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و اکوکاردیوگرافی های دوره ای در روند بهبودی و درمان بیمار بسیار حائز اهمیت است .

 پیامد درمان :

پس از عمل جراحی اکثر کودکان توانایی انجام کلیه فعالیت های معمول روزانه مانند ورزش و انجام کار های شخصی را دارند اگر چه بعضی از بیماران باید فعالیتهایشان را محدود کنند. گاهی اوقات بعضی از این کودکان برای کنترل تعداد ضربان قلب و همچنین بهبود عملکرد قلبشان به مصرف دارو احتیاج دارند . این کودکان باید قبل از رفتن به دندانپزشکی یا انجام هر گونه روش تشخیصی مهاجم آنتی بیوتیک مصرف کنند تا از وقوع عفونت جلوگیری شود .

 نکته :کودکان مبتلا به تترالوژی فالوت در تمام طول مدت زندگیشان باید تحت نظر پزشک متخصص قلب باشند 

منابع :

1        Kliegman.R  Nelson's  Textbook of  Pediatrics. 18th ed. Saunders.2007

2        Tetralogy of fallot available from   http://www.nursingconsult.com/das/patient/view/108682450-2/10072/20691.html/top?sid=765341823&seqno=1. accessed September2008