اکوی قلب

اکوی قلب(اکوکاردیوگرافی) یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصویر اجزاء قلب و میزان جریان خون تعیین می ‌شود. اکوکاردیوگرافی یکی از ابرازهای بسیار مفید دقیق در بررسی کالبد طبیعی و غیر طبیعی قلب می ‌باشد. با استفاده از این روش می ‌توان نمای دقیقی از دیواره ‌های قلبی، دریچه ‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای خاص آن به شمار می ‌رود اما از سوی دیگر انجام دقیق آن محتاج تجربه و خبرگی پزشکی است که اقدام به انجام آن می ‌کند.

اساس کار اکو

اساس اکوکاردیوگرافی این است که امواج صوتی با فرکانس بالا به قلب هدایت می ‌شود و پژواک آن توسط گیرنده خاصی گرفته می ‌شود. به عبارت دیگر هیچ گونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی ‌کند و امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 

انواع اکو
 
در نوع ساده اکوی قلبی یا حالت M نمای داخل قلب فقط از یک بعد مورد بررسی قرار می‌ گیرد و با تغییر جهت دادن پروب دستگاه از زوایای مختلف قلب تصویر تهیه می ‌شود. در اکوی دو بعدی تصویر دقیق تر از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود و جزئیات بیشتری در یک نما مشخص می ‌شود. این نوع اکوکاریوگرافی بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آن ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. نوعی دیگر اکو به نام اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ، تصاویر رنگی(قرمز و آبی) ایجاد می ‌کند که شاید بهترین و دقیق ترین روش در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اشکالات دریچه‌ای باشد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می ‌باشد. در برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی بعضی مواقع اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می‌ شود که امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌ پذیر می‌ شود. با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می ‌آید که بخصوص در تشخیص پارگی آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی، توده‌های دهلیز چپ و ... مفید است.

روش انجام اکوکاردیوگرافی
 
انجام این آزمون هیچ گونه آمادگی قبلی نمی‌ خواهد و بگونه‌ای هست که بیمار روی تخت به پهلوی چپ بخوابد و پزشک پروب مخصوص دستگاه را که به ژل روان کننده آغشته شده برای مدت چند دقیقه روی سینه وی حرکت دهد و از نماهای مورد نظر تصویربرداری کند. با این حال انجام این آزمون نباید بیش از اندازه ساده انگاشته شود و انجام آن باید صرفا توسط متخصصان با تجربه کافی در این زمینه صورت پذیرد.