یک متخصص طب کار: 

80 درصد پرستاران ایرانی به علت شیفت کاری به اختلال خواب دچار هستند 

یک متخصص طب کار با بیان این که نتایج بررسی های جهانی نشان داده است که 60 درصد پرستاران به اختلالات خواب دچارند، گفت: این میزان در پرستاران ایرانی بیشنر و بیش از 80 درصد است.

 

خسرو صادق نیت در گفت وگو با خبرنگار نظام پرستاری اظهار کرد: ضرورت کار پرستاری ایجاب می کند که پرستاران و حتی در ساعات غیر معمول در بیمارستان حضور داشته باشند و ناگزیرند در اوج خواب آلودگی و به هنگام شب کار کنند. 

وی با اشاره به عوارض شب کاری ادامه داد: خواب آلودگی و اختلالات خواب شایع ترین عوارض ناشی از شب کاری است بی خوابی احساس خواب آلودگی در ساعات بیداری را برای پرستاران در پی دارد که می تواند به کاهش تمرکز در کار و افزایش بروز خطاها و حوادث حین کار منجر شود. 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به بروز خطاهای شغلی چون اشتباه در تجویز و دادن دارو افزود: البته بروز مشکلات قلبی عروقی و گوارشی هم از عوارض درازمدت شیفت کاری در پرستاران است. 

صادق نیت گفت: مشکلات ناشی از بارداری از جمله احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم به دنبال شیفت کاری در پرستاران زن افزایش می یابد و در این حرفه بیش از دیگر مشاغل است. 

وی با بیان اینکه حضور در فضاهای آلوده هم خطر آلودگی با عوامل عفونی را بیشتر می کند، ادامه داد: افزایش خطر شیوع و ابتلاء به بیماریی هایی چون سل، هپاتیت و ایدز در برخورد با بیمار و ترشحات آلوده آن برای پرستاران وجود دارد.