داروی هفتگی ضددیابت تایید شد :::

سازمان غذا و داروی آمریکا سوسپانسیون قابل تزریق آهسته رهش اگزناتاید (Exenatide) با نام تجاری بیدورئون (Bydureon) را به عنوان اولین درمان یک بار در هفته دیابت نوع دو موردتایید قرار داده است. بیدورئون، یک آگونیست گیرنده پپتید شبه گلوکاگون یک است که به عنوان دارودرمانی در کنار رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع دو مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت داروسازی آمیلین(Amylin) و آلکرمز (Alkermes) اعلام کرده‌اند که بیدورئون در فوریه 2012 میلادی در داروخانه‌های سراسر آمریکا موجود خواهد بود.
دکتر جان بوزه، سرپرست مرکز مراقبت‌های دیابت و مدیر بخش اندوکرینولوژی دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل معتقد است با ورود بیدورئون به بازارهای دارویی، پزشکان و بیماران گزینه دارویی در دسترس خواهند داشت که به آنان اجازه می‌دهد با مصرف هفتگی دارو، قندخون را به‌طور مطلوب کنترل کنند. به گفته وی، گزینه دارویی جدید، امید تازه‌ای برای میلیون‌ها نفر مبتلا به دیابت نوع دو محسوب می‌شود که در تلاشند تا قند خونشان را به میزان مطلوبی کنترل کنند.
تایید داروی تازه بیدورئون براساس نتایج به دست آمده از مطالعه بالینی روی اثربخشی و ایمنی این دارو با نام «دیوریشن» DURATION صورت گرفت. همچنین نتایج مطالعات بالینی روی بیتا (Byetta)، که شکل تزریقی دوبار در روز اگزناتاید است نیز در تایید بیدورئون موثر بودند. شکل تزریقی دوبار در روز اگزناتاید از اواسط سال 2005 میلادی در بازار دارویی آمریکا موجود است و هم‌اکنون در 80 کشور دنیا مصرف می‌شود. بیدورئون به عنوان اولین و تنها داروی هفتگی درمان دیابت، قدم مهمی در بهبود کیفیت زندگی و رضایت از درمان مبتلایان به دیابت نوع دو بوده‌است. تولیدکنندگان آن معتقدند بیدورئون در عین حال که تمام فواید بیتا در کنترل مطلوب قند خون را دارد، به شکل تک‌دوز هفتگی مصرف می‌شود.
به گزارش سپید،
در مطالعه بالینی «دیوریشن پنج»، پس از گذشت 24 هفته بیماران دریافت‌کننده بیدورئون هفتگی به میزان قابل‌توجهی کاهش در پروتئین A1C (6/1 درصد کاهش از میزان پایه آن) را مشاهده کردند. این درصد کاهش از میزان پایه در دریافت‌کنندگان بیتا 9/0 بود. مصرف‌کنندگان هر دو دارو در پایان مطالعه میزان قابل‌توجهی کاهش وزن را تجربه‌کردند. شایع‌ترین عارضه جانبی گزارش‌شده در هر دو گروه، تهوع بود. اسهال و عفونت مجاری تنفسی فوقانی از دیگر عوارض مطرح مصرف این دو دارو بودند.