انمای کورت  Cortenama

نام تجاری:®Cortenema

نام ژنریک:Hydrocortisone

تولید کننده:AxconPharma

دسته دارویی: گلوکوکورتیکوئید

اشکال دارویی: انما های 100 میلی گرمی

مکانیسم اثر: گلوکوکورتیکوئیدها وارد هسته سلول شده و ترجمه ژنهای سلول را تغیر میدهند. این دسته از داروها دارای اثرات متابولیک متعددی بوده و میتوانند باعث تغیر در پاسخ ایمنی بدن شده التهاب را کاهش دهند.

فارماکوکینتیک: ®Cortenemaبه راحتی و به سرعت از مخاط روده جذب میشود. اثرات این دارو یک ساعت پس از مصرف ظاهر میگردد. ®Cortenemaطی مدت 12 ساعت پس از تجویز به طور کامل از بدن دفع میگردد.عمدتاً در کبد متابولیزه شده و به صورت کنژوگه از طریق ادرار دفع میگردد.

موارد و مقدار مصرف:®Cortenemaبه صورت انما و جهت ایجاد سریع غلظت بالای خونی هیدروکورتیزون در موارد بسیاری به کار میرود. این دارو در درمان اختلالات غدد داخلی (بی کفایتی یا هایپرپلازی غدد فوق کلیوی)، بیماریهای استخوان و مفاصل (مانند آرتریت روماتوئید، استئو آرتریت، بورسیت)، اختلالات کلاژن (مانند لوپوس اریتماتوزوس)، بیماریهای پوست (مانند پمفیگوس و پسوریازیس)، بیماریهای چشم (مانند کراتیت، التهاب آلژیک ملتحمه)، بیماریهای تنفسی، اختلالات خونی، بدخیمی ها، آلرژی، اختلالات عصبی و اختلالات گوارشی تجویز میگردد. اما معمولاً این شکل داروئی Cortenema®برای درمان اختلالات گوارشی بویژه بیماری التهابی روده (IBD) بیشتر کاربرد دارد. همچنین میتوان آن را بعنوان پیشگیری کننده، پیش از اعمال جراحی تجویز نمود. میزان تجویز این دارو از 100 میلی گرم  تا 500 میلی گرم بسته به شرایط بیمار تفاوت میکند. تجویز این دارو تا زمان تثبیت شرایط بیمار و حداکثر به مدت 48 الی 72 ساعت ممکن است ادامه یابد. در صورت نیاز به ادامه تجویز مقادیر بالاتر Cortenema®بهتر است از کورتیکواستروئیدهایی مثل پردنیزولون سوکسینات استفاده نمود.

عوارض ناخواسته: از عوارض این دارو میتوان به اختلالات آب و الکترولیت ها (احتباس آب و نمک)، مشکلات اسکلتی- عضلانی، اختلالات گوارشی (زخم معده)، مشکلات پوستی (تاخیر در بهبود زخم)، عصبی (سر درد و سر گیجه)، غدد داخلی (مهار رشد کودکان)، چشمی (گلوکوم) و متابولیک (تعادل منفی نیتروژن)، اشاره نمود.

تداخلات دارویی: مصرف طولانی مدت Cortenema®باعث افزایش فعالیت ایزوآنزیم CYP3A4خانواده سیتوکرم P450 میگردد. بنابر این میتواند متابولیسم داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. داروهایی که باعث تغییر فعالیت آنزیمهای کبدی خانواده سیتوکرمP450 میشوند (مانند فنیتوئین، فنوباربیتال، ریفامپین و کتوکونازول)، میتوانند منجر به کاهش یا افزایش سطح غلظت پلاسمایی هیدرو کورتیزون گردند. 

موارد منع مصرف:Cortenema®در حضور عفونتهای سیستمیک قارچی و در افرادی که به این دارو یا سایر ترکیبات آن حساسیت دارند، منع مصرف دارد. مصرف در نوزادان نارس به دلیل وجود بنزیل الکل در تر کیبات آن ممنوع میباشد.

نکات قابل توصیه و موارد احتیاط: Cortenema®احتمال بروز عفونتهای جدید در طول درمان را بالا میبرد. مصرف طولانی مدت ممکن است باعث بروز گلوکوم، و عفونتهای ویروسی یا قارچی ثانویه در چشم گردد. احتمال بروز واکنشهایی مانند تنگی نفس وجود دارد. مصرف مقادیر بالای هیدرو کورتیزون باعث احتباس آب و نمک شده و احتمال افزایش فشار خون را زیاد مینماید. بنابر این کاهش مصرف نمک در غذا توصیه میشود. دارو میبایست با روده خالی مصرف شود. پیش از مصرف میبایست دارو را به خوبی تکان داد.

مصرف در بارداری و شیردهی:Cortenema®در گروه Cتقسیم بندی میگردد. این دارو در دوران شیردهی میبایست تحت نظر پزشک مصرف گردد. این دارو در سه ماهه اول بارداری جزو داروهای گروه D میباشد.

شرایط نگهداری:Cortenema®در دمای اتاق (25-15 درجه سانتیگراد) نگهداری میگردد.