لووتیروکسین  Levothyroxine


نام علمی دارو (ژنریک):    Levothyroxine Sodium

گروه دارویی:   داروهای تیروئید و ضد تیروئید    Thyroid and Antithyroid Drugs

   موارد مصرف

 لووتیروکسین برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و نیز بررسی عملکرد تیروئید به کار می رود.

   مکانیسم اثر

هورمون های تیروئیدی دارای دو اثر آنابولیک و کاتابولیک می باشند و در متابولیسم طبیعی، رشد و تکامل، خصوصاً تکامل سیستم عصبی کودکان نقش دارند.

   فارماکوکینتیک

 جذب دارو متغیر و ناقص است، ( بین 70-50 درصد) خصوصاً وقتی با غذا مصرف شود. زمان رسیدن به حداکثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن برای 3-1 هفته باقی می ماند. نیمه عمر دارو بسته به وضعیت تیروئید بیمار متفاوت است. در افراد با عملکرد طبیعی تیروئید حدود 7-6 روز، در مبتلایان به کم کاری تیروئید 10-9 روز و در پرکاری تیروئید 4-3 روز می باشد.

    موارد منع مصرف

 این دارو در تیروتوکسیکوز، سابقه پرکاری تیروئید، حساسیت به هورمون های تیروئیدی و بیماری های قلبی-عروقی( آنژین صدری، آترواسکلروزیس، بیماری سرخک کرونر، زیادی فشار خون و انفارکتوس میوکارد) نباید مصرف شود.

    هشدارها

 1. در صورت نارسایی هیپوفیز قدامی یا غده فوق کلیوی قبل از شروع مصرف دارو( برای جلوگیری از نارسایی حاد غده فوق کلیوی) درمان با کورتیکواستروئید باید شروع شود.

2. در افراد مسن، بیماران قلبی-عروقی، بیماران مبتلا به دیابت باید با احتیاط تجویز شود.

3. در بیماران دیابتی ممکن است به افزایش مقدار مصرف داروهای ضد دیابت نیاز باشد.

4. در دوران بارداری ممکن است اندازه گیری تیرو تروپین سرم برای تنظیم مقدار مصرف دارو لازم باشد.

5. بیماران مبتلا به میکزدم یا کم کاری طولانی مدت تیروئید ممکن است به اثرات هورمون های تیروئیدی حساس تر باشند.

    عوارض جانبی

 عوارض معمولاً با مصرف مقادیر زیاد دارو ایجاد شده و به صورت درد آنژینی، آریتمی قلبی، طپش قلب، کرامپ های عضلانی، تاکی کاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بی قراری، تحریک پذیری، بی خوابی، سردرد، گرگرفتگی، تعریق، کاهش وزن و ضعف عضلانی بروز می نماید.

    تداخل دارویی

 در صورت تجویز همزمان با داروهای ضد انعقاد، تنظیم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبین لازم است. کلستیرامین سبب تأخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود، بنابراین بین تجویز دو دارو باید 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیک اثر دارو را زیاد می کند و در افراد مبتلا به بیماری سرخگ کرونر که داروی مقلد سمپاتیک دریافت میکنند، خطر تشدید بیماری کرونر وجود دارد.

    نکات قابل توصیه

 1. دارو به میزان تجویز شده و در زمان معینی از روز مصرف شود.

2. در موارد جراحی و اورژانس پزشک باید از مصرف دارو مطلع گردد.

    مقدار مصرف

 بزرگسالان : در ابتدا mcg/day100-50(50 میکروگرم برای افراد بالای 50 سال) که ترجیحاً قبل از صبحانه مصرف می شود و تا رسیدن به متابولیسم طبیعی هر 4-3 هفته 50 میکروگرم به آن اضافه می شود( معمولاً تا رسیدن به mcg/day200-100)، در صورت وجود بیماری قلبی ابتداmcg/day 25 یا 50 میکروگرم یک روز در میان که هر هفته 25 میکروگرم افزایش می یابد.

کودکان : برای درمان کم کاری تیروئید مادرزادیmcg/day 25 که تا ظهور علائم خفیف سمیت هر 4-2 هفته 25 میکروگرم افزایش می یابد، سپس برای رفع علائم مقدار مصرف را باید کمی کاهش داد. در میکزدم جوانی( کودکان بالای یک سال) مقدار مصرف اولیهmcg/dayمی باشد.

    اشکال دارویی

 Tablet: 0.1 mg

Scored tablet:50 mcg

 

قرص ال-تیروکس 50 میکروگرم     

قرص ال-تیروکس 100 میکروگرم   

قرص یوتیروکس 50میکروگرم       

قرص یوتیروکس 100 میکروگرم    

قرص لوکسین 0.1 میلی گرم           

قرص لوکسین 50 میکرو گرم         

                  

   تولیدات  این دارو (نام های انگلیسی)

L-THYROX Tablet 50 mcg   

L-THYROX Tablet 100 mcg 

EUTHYROX Tablet 50 mcg 

EUTHYROX Tablet 100 mcg           

LEVOXINE 0.1MG TAB           

LEVOXINE 50MCG TAB