ازمایشات مهم- هموسیستین Hemocystein

هموسیستین Hemocystein Hemocystein

نام آزمایش:                                                                Homocysteine

نام انگلیسی تست:                                            Homocysteine,Plasma

                 
مترادف:                                                                                                    Hcy


توضیح  راجع به تست:

 هموسیستین (هموسیستئین) یک اسید آمینه حاوی سولفور است که به اشکال مختلف در پلاسما حضور دارد: 80 تا 90 درصد از آن به پروتئین متصل است; 5 تا 10 درصد به شکل اکسید بوده (هموسیستئین); 5 تا 10 درصد با دی سولفیدهای تشکیل دهنده سیستئین ترکیب شده و کمتر از 2% هم به شکل آزاد است. در اکثر سنجش های بالینی مجموع اشکال اندازه گیری می شود که بعضی از نویسندگان از آن به عنوان هموسیستئین توتال نام می برند که البته این لغت از نظر تکنیکی صحیح نمی باشد.
هموسیستین (هموسیستئین) از متابولیسم متیونین رژیم غذایی که یک اسیدآمینه ضروری است حاصل می شود و به محض تشکیل شدن ممکن است مجددا متیله شده و متیونین ایجاد شود یا ترانسولفوراسیون (transulfuration) شده و سیستئین و گلوتاتیون ایجاد شوند یا اینکه اکسید شده و هموسیستئین و دی سولفید تشکیل شوند.


نمونه:

بهترین نمونه پلاسمای (EDTA) ناشتاست (10 تا 12 ساعت) که بلافاصله سانتریفوژ شده باشد. استفاده از آنتی کواگولانت های سیترات یا هپارین/سدیم فلوراید هم قابل قبول است.


ظرف:

 لوله های درب بنفش (EDTA) ٬ درب سبز (هپارین) ٬ خاکستری (سدیم فلوراید) یا زرد (سیترات)


طریقه نگهداری:

در صورتی که جداکردن سلول های از پلاسما یا سرم به تاخیر بیافتد Hcy پلاسما به علت آزادشدن Hcy از گلبول های قرمز افزایش می یابد. نگهداری نمونه در دمای اتاق به مدت 1 ساعت حدود 10% Hcy پلاسما را افزایش می دهد و در صورتی که نمونه روی یخ قرار داده شود این روند آهسته تر می شود.
علل رد:

جدا نکردن پلاسما از سلول هاد در عرض 1 ساعت.

 

 کاربرد:

 Hcy بالای خون یک عامل خطر قوی غیر وابسته و مرتبط با دوز برای آترواسکلروز عروق کرونر٬ آئورتی ٬کاروتید و محیطی است . افزایس Hcy خون یک وضعیت ترومبوفیلیک همراه با ترومبوز شریانی و ترومبوآمبولی وریدی است.همچنین افزایش Hcy خون علامتی از فقر غذایی 4 ویتامین B6٬ B12٬ اسید فولیک و ریبوفلاوین است. درمان ترکیبی با اسیدفولیک ٬ B12 و B6 ٬سطح Hcy خون را پایین آورده و نتیجه آنژیوپلاستی عروق کرونر را هم بهتر می کند. در حاملگی افزایش Hcy خون نشانه فقدان فولات در مادر بوده و همراه با افزایش بروز نقص لوله عصبی می باشد. افزایش Hcy خون مشخصا در اختلالات مادرزادی متابولیسم کوبالامین و فولات وجود داشته و در هموسیستینوری هم دیده می شود(ناشی از نقص در یکی از آنزیم های متابولیسم Hcy)


محدودیت ها: تفسیر بالینی مقادیر Hcy با Bias و imprecision درون متدی و همچنین درون آزمایشگاهی و بین آزمایشگاهی پیچیده شده است. در بیمارانی که اختلال عملکرد کلیه وجود دارد٬ به علت دفع ضعیف پروتئین٬ سطوح هموسیستئین خون افزایش می یابد.سیگار کشیدن نیز سبب افزایش سطح Hcy می شود.
تداخلات دارویی : کاربامازپین، متوتروکسات و فنی توئین ممکن است سبب افزایش سطوح Hcy شوند.


متدولوژی:

 EIA ; (FPIA) Fluorescence Polarization immunoassay ; HPLC ; کروماتوگرافی / اسپکترومتری توده ای GC/MS ; کروماتوگرافی تعویض یون (IEC)


اطلاعات تکمیلی:

حدود 5 تا 15% از جمعیت برای یک واریانت حساس به حرارت آنزیم 5 ٬ 10- متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز(MTHFR) هموزیگوت هستند. در این افراد غالبا Hcy خون افزایش یافته است و مهم تر اینکه احتیاج به اسیدفولیک بیشتری نسبت به جمعیت طبیعی دارند. افزایش Hcy در نارسایی کلیه و هیپوتیروئیدی هم وجود دارد. افرادی که هموسیستینوری ارثی دارند می بایست از نظر فاکتور 5 لیدن (Factor V Leiden) بررسی شوند چرا که خطر افزایش یافته ای برای ترومبوز دارند.
سطوح افزایش یافته هموسیستئین ممکن است به صورت یک فاکتور خطر غیروابسته برای IHD ٬ بیماری عروق مغز٬ بیماری شریانی محیطی و ترومبوز وریدی عمل نماید. به نظر می آید هموسیستئین از طریق ایجاد آسیب اندوتلیالی ٬تسهیل در رسوب LDL و رشد عضلات صاف عروقی، سبب پیشرفت آترواسکلروز می گردد.
در افرادی که علیرغم لیپوپروتئین های طبیعی و در غیاب سایر عوامل خطر٬ آترواسکلروز پیشرونده و غیرقابل توجیه دارند٬ غربالگری از نظر هیپر هموسیستینمی (Hyperhomocystinemia) را باید در نظر گرفت. همچنین در بیمارانی که سابقه خانوادگی غیرمعمول از نظر آترواسکلروز دارند به خصوص در سنین جوانی باید این غربالگری را در نظر داشت.
فقدان غذایی ویتامین های B6 ٬ B12 یا فولات شایع ترین علت هموسیستئین افزایش یافته است چرا که برای متابولیسم آنزیماتیک هموسیستئین به متیونین ضروری هستند. در بیماران مبتلا به آنمی مگالوبلاستیک٬ سطوح هموسیستئین حتی زودتر از سایر تست ها غیر طبیعی شده و افزایش می یابد.
بطور کلی سطوح Hcy کمتر از 12 مطلوب٬ 12 تا 15 همراه با خطر متوسط و بالاتر از 15 همراه با خطر بالای بیماری عروقی محسوب می شود.

 

محدوده مرجع:

 اطلاعات موجود در حد تجربی می باشد. مقادیر در مردان بزرگسال حدود 25% بیشتر از زنان پیش از یائسگی است

/ 0 نظر / 87 بازدید