مراحل ثبت خلاصه پرنده در HIS

مراحل ثبت خلاصه پرنده در HIS 

1-    ابتدا با یک کلیک بیمار را از روی تخت انتخاب می کنیم .

2-    آیکن خلاصه پرونده را کلیک می کنیم

برگ خلاصه پرونده شامل یک سرصفحه و هفت بند می باشد که در سیستم دستی باید کاربر اطلاعات لازم را در هر قسمت درج نماید، اما در سیستم مکانیکی بخشی از این اطلاعات بصورت خودکار از سیستم HIS گرفته می شود و بعضی ها را باید کاربر وارد نماید .

 

الف : مواردی که به شکل خودکار از HIS گرفته می شود :

1-  اطلاعات سربرگ :

این قسمت شامل بعضی اطلاعات شناسنامه ای و بعضی اطلاعات مربوط به پذیرش و  ترخیص بیمار می باشد . این اطلاعات قبلا در سیستم تعریف شده و یا بصورت خودکار سیستم پیشنهاد می کند و نیاز به درج مجدد نیست

2-  اقدامات درمانی و اعمال جراحی

   اطلاعات مربوط به این بند نیز قبلا در بخش ثبت شده است و شامل کلیه اقداماتی است که بر روی بیمار صورت گرفته است.

توجه : چنانچه بجز اقدامات انجام شده در بخش بر روی بیمار، بخواهیم موارد دیگری را هم ذکر کنیم  باید ابتدا عنوان اصلی را انتخاب کنیم و در سمت راست در فیلد عنوان مقادیر مربوطه تایپ شود 

3-   نتایج آزمایشات کلینیکی

    اطلاعات این بند نیز که شامل آزمایشات و اقدامات رادیولوژی بر روی بیمار می باشد ، قبلا در سیستم ثبت شده است و به شکل اتومات به خلاصه پرونده منتقل می شود و لذا نیاز به هیچگونه درج اطلاعات در این خصوص نیست .

توجه : چنانچه بجز آزمایشات وارد شده در HIS  بخواهیم موارد خاص دیگری هم در این قسمت اضافه شود(مثلا آزمایشاتی که در بیرون از بیمارستان بیمار گرفته است )، باید یک زیر عنوان در درختواره عناوین تعریف شود و مقادیر را خودمان وارد نمائیم . مثلا تحت عنوان "آزمایشات خاص"

ب : مواردی که نیاز به تعریف و درج توسط کاربر می باشد :

شکایت اصلی بیمار و تشخیص اولیه  -  تشخیص نهایی -    سیر بیماری -    وضعیت بیمار هنگام ترخیص-  توصیه های پس از ترخیص

توجه :در موارد فوق در صورتیکه اطلاعاتی از قبل تعریف شده باشد تنها با انتخاب و فشردن دکمه Space صفحه کلید عبارت مورد نظر در فیلد مقدر قرار می گیرد و نیازی به تایپ نیست و در صورتیکه اطلاعات لازم از قبل تعریف نشده باشد بعد از انتخاب عنوان اصلی در فیلد مقدار متن مورد نظر تایپ می شود  .

توجه :

ü      پزشک معالج یک : نام پزشک استاف بیمار (لیست کلیه پزشکان در سیستم موجود است و تنها باید جستجو و ا نتخاب شود )

ü      پزشک معالج دو : نام  اسیستان مربوطه

ü      بستن خلاصه پرونده : بعد از ثبت خلاصه پرونده در صورتیکه دیگر نیازی به تغییر ندارد برای اطمینان از عدم تغییر توسط کاربر های مختلف از ایکن بستن خلاصه پرونده استفاده کنید . در این صورت فقط خلاصه پرونده قابل نمایش خواهد بود .

ü      فعال سازی پرونده : در صورتیکه خلاصه پرونده ای  به  اشتباه بسته شد  جهت فعال سازی  مجدد باید کاربر مربوطه  دسترسی داشته باشد در غیر اینصورت واحد کامپیوتر فعال کننده مجدد خواهد بود .

ü      یادداشت : در صورتیکه در بخش  مربوطه نیازی به تایپ متنهای  خاصی باشد که همیشه امکان استفاده از ان برای همه بیماران را داشته باشید در این قسمت می توانید ان را تایپ کنید و در زمانهای مورد نیاز با دستور Copyو Past  از ان استفاده کنید

 جهت بررسی و پیاده سازی سیستم اماری HIS و رفع اشکالات مواردی جدیدا در نرم  افزار HIS قرار داده شده است .که لازم است در حین کار با سیستم رعایت شود .تابتوانیم استخراج اطلاعات اماری داشته باشیم

 1-      بستری بیمار باید ابتدا بر روی تختهای ثابت بخش باشد . در صورتیکه تخت ثابت خالی نباشد سیستم اجازه می دهد که بیمار را روی تخت اکسترا بستری نمایید.

 2-     در صورتیکه به هر دلیلی (عدم رعایت طرح تفکیک مذکر و مونث – تخت ایزوله بخش و ...)تخت اصلی خالی است و  بیمار باید بر روی تخت اکسترا بستری شود  ابتدا تخت اصلی را غیر فعال کنید  و سپس سیستم اجازه می دهد که بیمار را روی تخت اکسترا بستری کنید .

نکته : روش غیرفعال کردن تخت : راست کلیک روی تخت خالی و انتخاب گزینه سوم

 3-با توجه به اینکه از نظر اماری انتقال بیمار به  اتاق عمل انتقال محسوب نمی شود .لذا جهت کنترل این امر در HIS هر بیماری که به اتاق عمل فرستاده می شود بعد از اتمام عمل باید به همان بخش اولیه فرستاده شود

نکته : در صورتیکه بیماری از اتاق عمل لازم است  به بخشهای ای سی یو فرستاده شود باید به بخش اولیه فرستاده شود و ان بخش بیمار را به ای سی یو و یا هر جایی که لازم است منتقل کند تا در لیست انتقالی های ان بخش نیز  منظور گردد .

 

4-انتقال واقعی  بیمار از یک بخش به بخش دیگر با انتخاب گزینه " دستور پزشک " در سیستم باید انجام شود .

 5- در صورتیکه به دلایلی مانند تکمیل پرونده از نظر دارو یا مصرفی یا ازمایش ... در سیستم میخواهید بیماری را به بخش دیگری بفرستید گزینه " اصلاح و تکمیل پرونده  " را انتخاب کنید  تا انتقال غیر واقعی در سیستم محاسبه نشود . و بعد از اتمام کار باید بیمار را به همان بخش قبلی بفرستید.

6- ترخیص بیمار فقط از روی تخت ترخیص امکان پذیر است

 

/ 0 نظر / 33 بازدید