پوکی استخوان Osteoporosis

پوکی استخوان Osteoporosis :

استئوپروزیس از جمله شایعترین بیماریهای استخوانی است که زنان و مردان را درگیر می کنند. این بیماری با افزایش سن ایجاد می شود. خوشبختانه با انجام اقداماتی خاص می تـوان شانس بروز این بیماری را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد و از بروز شکستگیهای استخوانی که در بسیاری از موارد سبب ناتوانی فرد می شود جلوگیری کرد. اگر فردی نیز مبتلا به استئوپزوز باشد داروهای جدیدی وجود دارند که می توانند روند پیشرفت این بیماری را کاهش داد یا متوقف سازند.

سن تنها فاکتور خطر بروز پوکی استخوان نیست. سایر بیماریها و حتی بعضی داروها نیز می توانند منجر به بروز این بیماری شوند. آزمایشات تشخیصی ساده ای نظیر تست اندازه گیری دانستیه استخوان می توانند اطلاعات با ارزشی را در مورد قدرت استخوان به فرد بدهند. داروهای جدیدی نیز وجود دارند که می توانند سبب کاهش پیشرفت پوکی استخوان شوند.

پوکی استخوان چیست ؟ What is Osteoporosis

پوکی استخوان یک نوع بیماری بی سروصدای استخوانها است که سبب ضعیف شدن آنها شده و آنها را

مستعد شکستگی می کند. استخوان نیز همانند سایر بافتهای بدن ، بافتی فعال بوده و مرتب در حال تغییرات است به گونه ای که بافتهای قدیمی تخریب شده ، و توسط بافت استخوانی و جدید جایگزین می شوند . بعد از سن 30 سالگی با تغییر تعادل میان تخریب بافت استخوانی در ساخته شدن بافت جدید ، آرام آرام استخوانها قدرت خود را از دست می دهند . در این سنین میزان تخریب بیشتر از ساخته شدن خواهد بود و در نتیجه رفته رفته استخوانها نازکتر و ضعیفتر می شوند . بیماری کاملاً بی سر و صدا و خاموش است زیرا تا زمان بروز شکستگی در استخوان ، فرد بیمار هیچگونه علامتی نخواهد داشت .در صورت وجود پوکی استخوان حتی با کوچکترین ضربه نیز استخوانها دچار شکستگی خواهند شد .

شایعترین محلهای شکستگی ، ستون مهره ها ، مچ دست و لگن می باشد . شکستگیهای ستون فقرات و بخصوص لگن ممکن است منجر به بروز دردهای مزمن ، ناتوانائیهای طولانی مدت و حتی مرگ شوند .

هدف از درمان پوکی استخوان در مرحله اول پیشگیری از بروز این شکستگیها می باشد

علل پوکی استخوان  Causes of osteoporosis :

جنس ، یائسگی ، سابقه فامیلی ، وزن و اندازه استخوان ، بیماریها ، مصرف داروها ، عدم تحرک ، سیگار کشیدن و کمبود کلسیم و ویتامین در مواد غذایی از دیگر دلایل ابتلا به پوکی استخوان است. در واقع زنان بیش از مردان به پوکی استخوان و شکستگی مبتلا می‌شوند و هر چقدر یائسگی در فرد زودتر آغاز شود بروز پوکی استخوان شدید می‌شود .

از طرفی سابقه فامیلی و وراثت نیز در این امر مؤثرست ؛ همچنین زنانی که بسیار لاغرند و استخوان‌بندی ظریفی دارند بیش از زنان چاق یا افرادی که اسکلت‌بندی درشتی دارند مستعد پوکی استخوان هستند.

علاوه بر این موارد ، پوکی استخوان به طور ثانویه در افرادی که اختلالات هورمونی و متابولیسمی مانند بیماریهای مزمن کبد و کلیه ، ‌دیابت نوع یک و اختلال رشد و هورمونهای جنسی دارند بیشتر دیده می‌شود.

همچنین ، از عوارض مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون نیز بروز پوکی استخوان است.  دو سوم بافت استخوان از کلسیم و مواد معدنی تشکیل شده است

علائم پوکی استخوان Symptoms of osteoporosis :

فاکتورهای زیادی وجود دارند که سبب بروز پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن می شوند، بعضی از این فاکتورها قابل تغییر می باشند اما بعضی دیگر خیر. شناخت فاکتورهای خطر در فرد بسیار مهم می باشند ، زیرا می توان با شناسایی این فاکتورها و انجام اقدامات خاص شانس بروز پوکی استخوان را تا حد ممکن کاهش داد .

فاکتورهای خطر اصلی شامل سن بالا ( معمولاً از 30 سالگی شروع می شود اما بعد از 50 سالگی تشدید می یابد ) ، نژادهای غیر سرخپوست و سفید آسیایی ، وجود ساختارهای استخوانی کوچکتر، سابقه خانوادگی مثبت و یا وجود شکستگیهای ناشی از پوکی استخوان در والدین یا هم خونها ، وجود شکستگیهای قبلی ثانویه به ضربات اندک بخصوص بعد از سن 50 سالگی ، اختلال و کمبود در هورمونهای جنسی بخصوص کمبود استروژن در زنها و نیز در مردها ، بی اشتهایی عصبی ، اعتیاد به الکل ، دریافت کلسیم و ویتامین D اندک در رژیم غذایی ، بی تحرکی و کمی فعالیتهای بدنی ،  بعضی داروهای خاص نظیر کورتون ها ، تجویز بیش از حد هورمونهای تیروئیدی ، هپارین و ضدانعقادهای دیگر، داروهای ضد تشنج خاص نظیر فنی توئین و وجود بیماریهای خاصی می توانند بر روی استخوان تأثیر گذارند ، نظیر بیماریهای هورمونی (  پرکاری تیروئید ، کم کاری غده پاراتیروئید و بیماری کوشینگ ) و بیماریهای التهاب مفصلی

تشخیص پوکی استخوان چگونه است؟ How is the diagnosis of osteoporosis

یک روش تشخیصی ساده ، در اندازه گیری دانسیته و تراکم استخوان در قسمتهای مختلف بدن نظیر ستون مهره ها و لگن می باشد که می تواند به تشخیص پوکی استخوان کمک کند. از روشهای عکسبرداری خاصی می توان جهت تشخیص استفاده نمود

درمان پوکی استخوان چگونه است؟ What is the treatment of osteoporosis

به منظور حفظ سلامت استخوانها باید اقدامات زیر را انجام داد

1 – مطمئن شوید که دریافت کلسیم در رژیم غذایی شما کامل و به مقدار کافی می باشد

2 –  به مقدار کافی ویتامینD  دریافت کنید ، زیرا این ویتامین برای جذب کلسیم و حفظ قدرت استخوانها لازم است

3 – حتماً فعالیت های منظم بدنی ، بخصوص فعالیتهایی که در آنها وزن بدن به استخوانها فشار می آورد ، داشته باشید

4 – روشهای داروئی خاصی نیز وجود دارند که می توان از آنها جهت پیشگیری یا درمان پوکی استخوان ، استفاده نمود این داروها شامل : بیس فسفوناتها ، کلسیتوئین ، روشهای هورمون درمانی یا استروژن درمانی می باشد

پیشگیری از پوکی استخوان  Osteoporosis prevention :

تغییر روش زندگی ، بهترین وسیله پیشگیری از بروز پوکی استخوان می باشد

نکاتی که باید همواره به خاطر داشت :

1 – اطمینان از دریافت کافی کلسیم و ویتامینD  از طریق رژیم غذایی

2 – انجام فعالیتهای بدنی منظم

3 – حذف مسائلی که در زندگی شانس بروز پوکی استخوان را افزایش می دهد

 
/ 0 نظر / 15 بازدید