کلیه ها و مجرای ادراری چه کاری انجام می دهد؟

کلیه ها و مجرای ادراری چه کاری انجام می دهد؟

 دو کلیه انسان با همکاری یکدیگر اعمال حیاتی بسیاری را انجام می دهند اما انسان می تواند تنها با یک کلیه هم طبیعی و سالم زندگی کند. در حقیقت ، بعضی افراد تنها با یک کلیه به دنیا می آیند. اگر یک کلیه برداشته شود ، کلیه دیگر برای به عهده گرفتن نقش تصفیه خون طی چند ماه بزرگ می شود. در هر دقیقه حدود 1 لیتر خون از کلیه ها می گذرد و کلیه ها تمام خون بدن را حدوداً هر 50 دقیقه تصفیه می کنند.

 

    کلیه ها علاوه بر تصفیه خون، تولید ادرار و تامین آب کافی بافتهای بدن ، فشار خون و مقدار نمکهای حیاتی در خون را نیز تنظیم می کنند. همچنین کلیه‌ها هورمونی به نام اریتروپوتین ترشح می کند که تولید گلبول قرمز خون بدن را تحریک و کنترل می کند ( گلبول قرمز خون اکسیژن را به سراسر بدن می رساند) . علاوه بر آن ، تعادل اسید – باز خون و مایعات بدن را که برای عملکرد درست بدن لازمند، تنظیم می کند.تمییز کردن خون از مواد زاید و مایعات اضافی، تصفیه کردن خون و نگاه داشتن بعضی ترکیبات و دفع برخی دیگر .

 

Anatomy and Physiology of the Kidney

  کلیه ها چگونه کار می کنند ؟ 

ابتدا خون از طریق سرخرگی که از قلب می آید ، وارد کلیه ها می شود .خون با عبور از درون میلیونها نفرون (صافی های خون ) که واحدهای کاری کلیه ها هستند ، تمیز می شود . مواد زائد پالایش شده توسط نفرون ها ، وارد لوله های حالب می شوند و بعد مثانه را از ادرار پر می کنند .پس از اینکه مثانه پر شد ادرار توسط پیشاب راه از بدن خارج می شود .سپس خون تمیز شده به جریان سیاهرگی باز می گردد.خون (منهای مواد زائد ) به تمام قسمت های بدن جریان پیدا می کند .

 

 

چرا آگاهی داشتن از بیماری های کلیوی مهم است ؟

  صدها هزار نفر ایرانی مبتلا به بیماریهای کلیوی هستند و هر سال بسیاری از آنان جان خود را از دست می دهند و این بیماری سرآمد علل از دست دادن کار ، وقت و هزینه می شود . وقتی کلیه ها از کار می افتند ، بدن آب و نمک و مواد زاید دیگر  همچون اوره را به اندازه کافی دفع نمی کند و حجم آب افزایش پیدا می کند و موجب تورم در بافت ها و یا همان ادم می شود .چنانچه تدابیر درمانی لازم به موقع انجام نشود ، مایعات بدن به طور مداوم تغییر پیدا می کند ، تا جائی که بدان حد غیر عادی می شود که ممکن است منجر به مرگ شود .خوشبختانه چنانچه یک کلیه از بین برود یا قسمتهایی از هر دو کلیه تخریب شود معمولا نسج باقی مانده آنقدر قوی هست که وظیفه اش را انجام دهد .

 

 

/ 0 نظر / 57 بازدید