بیوپسی و کاربردهای آن - روش‌های مختلف بیوپسی سینه

بیوپسی و کاربردهای آن - روش‌های مختلف بیوپسی سینه
در حال حاضر چندین روش برای بیوپسی سینه وجود دارد. بیشتر روش‌های اختصاص یافته به بیوپسی بیماران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، که شامل اندازه، محل، شکل و مشخصات ناهنجاری سینه است.

بیوپسی fine needle aspiration )FNA چیست؟

FNA پروسه‌ای است، که از طریق پوست و با یک سوزن ظریف (اندازه 22 یا 25) و یک سرنگ برای نمونه‌برداری از مایع درون کیست‌های سینه یا خارج کردن دسته‌های سلولی از توده سفت انجام می‌شود. سپس بافت سلولی برداشته شده از سینه به آزمایشگاه پاتولوژی برای آنالیز و بررسی فرستاده می‌شود.
سوزن استفاده شده در FNA بسیار کوچکتر از سوزنی است، که به طور معمول برای آزمایشات خون و کشیدن خون استفاده می‌شود. اگر رادیولوژیست یا جراح تنها مایع درون کیست را بیرون بکشد و نمونه را به آزمایشگاه پاتولوژی بفرستند، این پروسه «بیرون کشیدن کیست» نامیده می‌شود.

FNA چگونه انجام می‌شود؟
در ابتدا پوست سینه کاملاً تمیز می‌شود. اگر توده داخل سینه احساس شود، رادیولوژیست یا جراح سوزن را به مرکز توده وارد می‌کند. اگر توده غیرقابل احساس باشد، پروسه FNA تحت دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی مانند ماموگرافی یا اولتراسوند انجام می‌شود.
بعد از اینکه سوزن درون ناحیه‌ای که دچار ضایعه شده قرار گرفت، مکش صورت می‌گیرد. چندین سوزن ضمیمه‌ برای اطمینان از اینکه نمونه کافی بافت مورد نظر برداشته شود، لازم است.
سپس نمونه‌ها بر روی اسلاید میکروسکوپ قرار می‌گیرند و اجازه داده می‌شود، که در معرض هوا خشک شوند و سپس fix می‌شوند، نمونه fix شده رنگ‌آمیزی می‌شود و توسط پاتولوژیست مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
FNA ساده‌ترین وسریع‌ترین روش بیوپسی سینه است، که نتایج آن به سرعت در دسترس است. یکی از معایب FNA در آن است، که تنها نمونه‌های خیلی کوچک از بافت یا سلول‌های سینه را خارج می‌کند. اگر نمونه یک مایع خوش‌خیم باشد، این پروسه بسیار عالی و ایده‌آل است. اما اگر بافت سفت یا به نظر مشکوک باشد، تعداد کمی از سلول‌ها توسط FNA خارج می‌شود. این روش نمی‌تواند تشخیص کاملی را ارایه دهد، زیرا سلول‌ها نمی‌توانند در ارتباط با بافت‌های اطرافشان ارزیابی شوند.

بیوپسی Core Needle
بیوپسی Needle Core هم از طریق پوست انجام می‌شود، که نمونه‌های کوچکی از بافت سینه را با استفاده از سوزن با هسته توخالی خارج می‌کند. برای ضایعات قابل لمس، این کار با ثابت نگه داشتن ضایعه با یک دست و وارد کردن سوزن بیوپسی با دست دیگر انجام می‌شود. زمانی که ضاعه بافتی قابل لمس نباشد، از تصویربرداری‌های ماموگرافی یا التراسوند استفاده می‌شود.
سوزنی که در بیوپسی core needle استفاده می‌شود، بلندتر از سوزنی است، که در FNA استفاده می‌شود. (معمولاً سوزن با اندازه 11 و 14 و 16 در بیوپسی Core needle استفاده می‌شود)

چگونه بیوپسی needle Core انجام می‌شود؟
ناحیه‌ای از سینه که سوزن وارد آن می‌شود، با تزریق lidocaine بی‌حس می‌شود. سپس سوزن وارد سینه می‌شود، در این حالت بیمار می‌تواند ایستاده یا خوابیده باشد. رادیولوژیست یا جراح سوزن را به ناحیه‌ای که ضایعه (قابل لمس) وجود دارد، هدایت می‌کند. اگر توده قابل لمس نباشد، بیوپسی Core needle همراه با تصویربرداری (ماموگرافی، اولتراسوند) انجام می‌شود. 3 تا 6 سوزن Core-needle اضافی به طور معمولی برای نمونه‌برداری از بافت سینه لازم است. به طور معمول، نمونه‌های با طول inch 75/0 و قطر inch 0625/0 گرفته می‌شود. بعد از نمونه‌گیری، نمونه‌ها به آزمایشگاه برای تحلیل و آنالیز فرستاده می‌شوند.
بیوپسی core-needle، ارزیابی دقیق‌تری از بافت سینه را نسبت به بیوپسی FNA ارایه می‌کند. چرا که سوزن core-needle بزرگ‌تر است و به همین خاطر بافت کافی برای پاتولوژیست برای ارزیابی سلول‌های غیرنرمال فراهم می‌کند. با این حال، بیوپسی coe-needle همانند بیوپسی FNA تنها نمونه‌هایی از توده را خارج می‌کند و همه نواحی مربوطه را نمی‌تواند نمونه‌گیری کند.

 بیوپسی Vacuum-Assisted
بیوپسی Vacuum-Assisted، روش نسبتاً جدیدی است، که از طریق پوست انجام می‌شود. در این روش، کمترین آسیبی ایجاد می‌شود و چندین نمونه بافت، نمونه‌گیری می‌شود. برخلاف بیوپسی Vacuum-Assisted که چندین سوزن برای به دست آوردن نمونه‌های مختلف لازم بود، پروب بیوپسی خاصی در طول این روش استفاده می‌شود، که از طریق شکاف پوستی کوچکی وارد سینه شده، و نمونه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

بیوپسی Vacuum-Assisted چگونه انجام می‌شود؟
در ابتدا پوست تمیز شده و مقدار کمی ماده بی‌حسی از طریق تزریق زیرجلدی وارد بافت سینه می‌شود. هرماه با تصویربرداری ماموگرافی یا اولتراسوند، پزشک جراح یا رادیولوژیست پروب سینه‌ای خاص را در محلی که توده یا ضایعه قرار گرفته، وارد می‌کنند.
بعد از اینکه پروب در محل خودش قرار گرفت، قسمت Vaccum، بافت سینه را از طریق پروب به محفظه نمونه‌برداری دستگاه می‌فرستد. بعد از اینکه نمونه بافت گرفته شد، رادیولوژیست یا جراح چرخ نشستی پروب را می‌چرخانند و آن را در موقعیت 30 درجه قرار می‌دهند. تمام مراحل بالا دوباره تکرار می‌شود، تا تمام نواحی مورد نظر نمونه‌گیری شود. (به طور معمول 8 تا 10 نمونه‌گیری با زوایای مختلف انجام می‌شود) بعد از آنکه تعداد نمونه‌های کافی گرفته شده، پروب خارج شده و نمونه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

 بیوپسی large core
بیوپسی سینه large core که همچنین با نام تجاری ABBI (Advanced Breast Biopsy Instrumontation) نیز شناخته می‌شود و یک تکنیک جراحی است، که برای برداشتن کل توده آسیب‌دیده انجام می‌شود. این روش به کمک تصویربرداری صورت می‌گیرد. در حالی که پروسه ABBI، تهاجم کمتری به بافت سینه نسبت به جراحی باز سینه دارد، با این حال از پذیرش چندانی برخوردار نیست.
بیوپسی (ABBI) large core می‌تواند mm 5 تا mm 20 از بافت سینه را خارج کند.

بیوپسی large-core چگونه انجام می‌شود؟
مانند همه روش‌های بیوپسی، در ابتدا سینه تمیز می‌شود، در طول بیوپسی (ABBI) Large core ماده بی‌حسی به صورت محلی تزریق می‌شود. سپس یک سیم (Wire) به ناحیه که توده وجود دارد، تحت تصویربرداری فرستاده می‌شود. در مرحله بعد یک لوله باریک همراه با وسیله برای برش زدن از طریق سیم داخل شده به داخل سینه فرستاده می‌شود.
سپس بافت آسیب دیده سینه برداشته می‌شود و سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. بیوپسی large core نیاز به بخیه دارد. خون‌مردگی و کبودی در طول بیوپسی large vore رخ می‌دهد، که ممکن است چندین روز طول بکشد.

بیوپسی open surgical
در روش بیوپسی جراحی باز، 5/1 تا 2 اینچ شکاف لازم است. در حدود یک دهه قبل بیشتر بیوپسی‌های سینه به روش جراحی باز انجام می‌شد. اما در حال حاضر بیشتر بیماران برای روش‌های بیوپسی با تهاجمات کمتر حاضر هستند، مانند بیوپسی vacuum-assisted، بیوپسی Core-needle.

بیوپسی open surgical چگونه انجام می‌شود؟
مانند سایر روش‌های بیوپسی، پوست تمیز می‌شود. اغلب در بیوپسی open surgical به بیهوشی کامل نیازی نیست و به طور موضعی بی‌حس می‌شود.
در طول بیوپسی open surgical، جراح به این مسأله که بافت (ضایعه) کاملاً برداشته شود، توجه دارد. معمولاً نواحی اطراف ضایعه نیز برداشته می‌شود.
در تمام موارد، جراح به کمک ماموگرافی یا اولتراسوند برای پیدا کردن محل ضایعه استفاده می‌کند.

/ 0 نظر / 112 بازدید