توصیه های مهم برای انجام M.R.I - آموزش به بیمار

توصیه های مهم برای انجام M.R.I

1. در صورت داشتن قطعات فلزی در بدن مانند باطری قلبی ، پیس میکر (ضربان ساز قلب) ، دریچه مصنوعی قلب (نامعلوم - فلزی - قدیمی) ، وسایل کمک شنوایی (سمعک) و کاشت حلزون گوش ، داشتن پلیسه های فلزی در چشم و کلیپس مغزی و شنت فلزی مغز ، ترکش در بدن (علی الخصوص در جمجمه و چشم و قلب و ریه) و یا پلاتین در اندام ها ، حتما قبل از انجام کار پذیرش را در جریان بگذارید چون ممکن است M.R.I برای شما خطر آفرین باشد.

2. به همراه داشتن هر قطعه فلزی از قبیل جواهرات و زیورآلات ، ساعت ، کارت اعتباری ، موبایل و اشیاء فلزی دیگر موجب اختلال در تصاویر خواهد شد و باعث از کار افتادن آن وسیله (ساعت ، موبایل و ... ) خواهد شد.

3. برای انجام M.R.I سر و صورت ، بانوان محترم باید توجه داشته باشند که از آرایش صورت اجتناب ورزند و همچنین از داشتن لنز آرایشی در زمان M.R.I خودداری نمایند ، زیرا موجب اختلا در تصویر خواهد شد.

4. تا کنون در انجام M.R.I برای خانم های باردار عارضه شناخته شده ای دیده نشده است ولی بهتر است در صورتی که ضرورتی ندارد خانم های باردار از انجام M.R.I خودداری فرمایند ، در صورت بارداری و نیاز به تزریق تایید پزشک درخواست کننده ضروری است.

5. M.R.I  با تزریق در خانم ها در دوران شیر دهی با توجه به مقالات جدید منعی ندارد.

6. تکنیک تصویر برداری M.R.I به نحوی می باشد که بیمار بایستی در مدت عکسبرداری که حدود 20 الی 30 دقیقه می باشد کاملا بی حرکت بوده و از صدای دستگاه و حرکت تخت هراس نداشته باشند و با کارشناس در این زمینه همکاری لازم را مبذول فرمایند . در صورتیکه بیمار در زمان قرارگیری در مکان های تنگ و باریک دچار اضطراب می شود (کلستروفوب) و یا دچار لرزش هستند و یا حتی به دلیل درد نمی تواند مدت زیادی بی حرکت بماند ، پرسنل پذیرش را قبلا مطلع فرمایید.

7. بیماران محترم در صورت ابتلا به بیماری های مسری مانند هپاتیت ، سل و ایدز و یا بیماری های عفونی مسئول پذیرش را در جریان بگذارند.

8. به همراه داشتن کلیه مدارک پزشکی قبلی در رابطه با M.R.I فعلی اعم از رادیولوژی ، سی تی اسکن ، حتی M.R.Iقبلی و جواب پاتولوژی برای بیماران در انجام عکس M.R.I الزامی است ،

/ 0 نظر / 21 بازدید