ازمایشات مهم - فسفر P

فسفر Ph Phosphorus

* نام آزمایش:

  Phosphorus

* نام‌های دیگر آزمایش:

 P, PO4, Phosphate

* آزمایش‌های مرتبط:

Vitamin D, K, Na, Calcium

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

زمانی که سطح کلسیم خون غیرطبیعی باشد، فرد مبتلا به بیماری‌های کلیوی یا دیابت باشد و زمانی که فرد از مکمل‌های غذایی یا دارویی حاوی کلسیم و فسفر استفاده کند این آزمایش درخواست می شود.

* نمونۀ مورد نیاز:

نمونه خون وریدی، ادرار و یا ادرار 24 ساعته

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

نیاز است فرد قبل از انجام آزمایش بین 10 تا 12 ساعت ناشتایی را رعایت نماید.


 

* دانستنی‌های بیشتر:

فسفر ماده‌ای معدنی است که برای تولید انرژی، عملکرد ماهیچه‌ها، اعصاب و رشد استخوان‌ها ضروری است. این ماده نقش مهمی ‌را در تعادل اسید و باز بدن ایفا می‌کند. فسفر از طریق رژیم غذایی وارد بدن می‌شود و توسط روده جذب می‌گردد. 70 تا 80 درصد فسفر موجود بدن در‌ترکیب با کلسیم، استخوان‌ها و دندان‌ها را می‌سازند. حدود 10 درصد از فسفر بدن در ماهیچه‌ها و حدود 1 درصد نیز در بافت‌های عصبی یافت می‌شود. و بقیه نیز در سلول‌های بافت‌های مختلف بدن یافت می‌شود. مقادیر غیرطبیعی فسفر در شرایط زیر دیده می‌شود: سوء تغذیه، سوء جذب فسفر، عدم تعادل اسید و باز افزایش غیرطبیعی میزان کلسیم و بیماری‌هایی که روی عملکرد کلیه تأثیر می‌گذارند.

افزایش و کاهش ناچیز مقدار فسفر علائم خاصی ندارد اما کاهش شدید آن باعث ضعف، خستگی، گیجی و افزایش شدید آن، باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

برای بررسی عملکرد کلیه‌ها آزمایش فسفر در ادرار نیز درخواست می‌شود. مقادیر بسیار بالای فسفر باعث صدمات به بافت‌ها و اندام‌های مختلف می‌شود. به طور طبیعی میزان فسفر در کودکان به علت استخوان سازی بالا است.

* مقادیر طبیعی:

 بر حسب سن ممکن است میزان اندکی تغییرات در مقادیر طبیعی وجود داشته باشد ولی در حالت کلی به صورت زیر می‌باشد.

 

توضیحات

محدوده طبیعی

آزمایش

 

mg/dl 3/3 تا 7/5

Phosphorus

 

/ 0 نظر / 25 بازدید