تغذیه صحیح-آزمون پرسنل

تغذیه صحیح

تغذیه صحیح چیست ؟

داشتنیک رژیم متعادل با انواع و اقسام غذاها، بسیار مهم می باشد، چرا که اینرژیم بر روی سلامتی بدن اثر مثبتی می گذارد.اگر به اندازه کافی از غذاهایسالم و مفید نخوریم و یا بیش از حد غذاهای ناسالم مصرف کنیم، هر دوی این هاباعث به خطر انداختن سلامتی می شوند.آیا می دانید یکی از عوامل ایجادبیماری قلبی ، رژیم غذایی نامناسب می باشد. بسیاری از بیماری ها به علتنداشتن تعادل در مصرف مواد غذایی ایجاد می شوند، مانند: استخوان های ضعیف وشکننده ، بیماری های پوست، کمبود انرژی و بسیاری دیگر.

تغذیهصحیح این نیست که به طور غیر واقعی لاغر بمانید و یا خود را از غذاهایی کهدوست دارید، محروم کنید. بلکه تغذیه ای درست است که انرژی زیادی به شمابدهد، احساس سرزندگی کنید و خود را سالم بدانید.

برای داشتن یک تغذیه صحیح باید بدانیم چه غذاهایی مفید هستند. این دانستنبه این معنا نیست که چه بخوریم، بلکه باید بدانیم چه مقدار مصرف کنیم.

در ابتدا غذاهایی که مغذی می باشند و غذاهایی که به خوردن آنها علاقهدارید را شناسایی کنید. بعد آرام آرام غذا را بجوید و مزه غذاها را احساسکنید. بسیار مهم است که غذا را با علاقه بجوید.

در هنگام غذا خوردن، هر گونه استرس و پریشانی را از خود دور کنید. در حالتاسترس، عمل هضم غذا به خوبی صورت نمی گیرد و عوارضی از قبیل: کولیت(التهابروده)، زخم معده و سوزش سر دل روی می دهد.

درهنگام غذاخوردن از کار کردن، رانندگی، دعوا یا نگاه کردن بهتلویزیون(مخصوصا برنامه های مهیج و پریشان کننده و همچنین اخبار) دوریکنید.

قبل از شروع خوردن غذا، نفس عمیقی بکشید یاآهنگ ملایمی را گوش کنید یا شمع روشن کنید. اینها باعث ایجاد محیطی آرام وبدون دغدغه هنگام صرف غذا می گردند.

از خودتانبپرسید که آیا گرسنه هستم و یا سیر شده ام؟ به راستی چند ثانیه طول می کشدکه مغز به بدن بگوید سیر شده یا گرسنه است. پس آرام غذا بخورید تا متوجهاحساس سیری خود بشوید.

روز خود را با خوردن یک صبحانه سالم شروع کنید تا بدن بتواند سوخت و ساز خود را افزایش دهد.

ایننکته را از یاد نبرید که اگر در صبحانه غذای کاملی بخورید، نسبت به سایروعده های غذایی بهتر است، چون برای سوزاندن کالری دریافتی به اندازه کافیوقت دارید و گذشته از آن کمتر در طول روز گرسنه می شوید.

رژیم متعادل چیست ؟

کلیدیک رژیم سالم و متنوع، مصرف هر نوع غذای سالــم می باشد. این رژیم شاملمقدار زیادی میوه ها و سبزیجات، نان، غلات ، سیب زمینی و مقدار ناچیزیچـربی و قــنـد میباشد. هرم راهنمای غذایی نیز به انتخاب درست و صحیح غذادر روز کمک می کند.

هرم راهنمای غذایی :
اینهرم انواع غذاهایی که در روز می توانید مصرف کنید را در خود جای داده است. این هرم علاوه بر معرفی غذاهای سالم و مغذی، مقدار لازم برای رسیدن کالریرا نیز تضمین می کند.
در این گروه غذایی، چربی ها باید تا 30 درصد ازکالری دریافتی روزانه را تشکیل دهند. بهترین چربی ها، روغن های مایع گیاهیمانند: روغن دانه آفتاب گردان یا ذرت یا کانولا می باشند.

 

 

 

 

 

گروههای غذایی و فواید آنها 1

1- گروه کربوهیدرات ها:
غذاهاییهستند که دارای نشاسته، قند و فیبر می باشند. این گروه با شکستن قندها،سوخت بدن را برای فعالیت های بدنی تامین می کنند. کربوهیدرات ها 2 نوع میباشند:

کربوهیدرات های بد:
غذاهاییکه زود و راحت پخته و آماده می شوند، جزء این گروه می باشند. این گروهشامل، آرد سفید، شکر خالص و برنج سفید می باشد. این غذاها سریع هضم می شوندو موجب افزایش قند خون می گردند و این خود باعث افزایش وزن می شود.

کربوهیدرات های خوب
سریعهضم نمی شوند. از افزایش قند خون و انسولین جلوگیری می کنند. به دیر گرسنهشدن و سیر ماندن  کمک می کنند. بهترین منابع آن عبارتند از: سبوس، غلات،لوبیا، میوه ها و سبزیجات. این گروه از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری میکنند.

فیبر جزوی ازکربوهیدرات هاست که بدن قادر به هضم آن نیست. فیبرها در تمام سبزیجات، میوهها، لوبیا، نان های سبوس دار و غلات وجود دارد. یک رژیم غنی از فیبر، خطردیابت، بیماری های قلبی و مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال را کاهش میدهد. همچنین باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در خون می گردد. یک رژیممتعادل باید روزانه تقــریبا 30- 20 گرم فیبر را داشته باشد.

فواید فیبر برای بدن:
به زود سیر شدن و دیر گرسنه شدن کمک می کند. این امر از بیش خواری جلوگیری می کند.
مقدار قند خون را به وسیله هضم و جذب طولانی، ثابت و تنظیم می کند. پس قند آرام آرام و به مقدار ثابت وارد جریان خون می گردد.
سلامت روده ها هم با فیبر تضمین می شود.

2- پروتئین :
بدن ما به پروتئین احتیاج دارد. بهترین منابع پروتئین آنهایی هستند که دارای مقدار زیادی پروتئین و مقدار کمی چربی می باشند.

 

 

گروههای غذایی و فواید آنها 2

3- چربی :
مااز چربی و روغن می ترسیم. اما مصرف چربی به مقدار مناسب برای بدن لازم میباشد و به طور کلی برای سالم بودن یک امر مهم به حساب می آید. بدن ما ازچربی برای ساخت  سلول، عملکرد مغز، چشم، ریه و... استفاده می کند.

اما چربی ها هم 2 نوع می باشند:

چربی های خوب:
شامل چربی های غیراشباع، امگا 3 و امگا 6 می باشند. این ها برعکس چربی های بد، برای بدن لازم می باشند.

چربی های بد :
باعث افزایش بیماری ها می شوند. آن ها باعث افزایش LDL( کلسترول بد ) و کاهش HDL(کلسترول خوب) می گردند.


چگونه می توان این چربی های بد را تشخیص داد؟
برچسبهای تغذیه ای را نگاه کنید. اگر روی آن ها نوشته شده بود، این ماده غذاییدارای روغن هیدروژنه می باشد، بدانید که دارای چربی های بد است.سیب زمینیسرخ شده ، پیراشکی ، شیرینی ها، بیسکویت، خمیر پیتزا، سُس های غذا و فستفودها همه دارای این چربی های مضر می باشند.

4- ویتامین ها :
اینگروه نیز جزو اساسی یک رژیم می باشند، اما آن ها را باید از طریق غذا یامکمل دریافت کرد و خود به خود ساخته نمی شوند. یک رژیم درست، تمام احتیاجاتویتامینی بدن را تامین می کند، اما برای جوانان، خانم های باردار ، افرادمسن و افراد بیمار مکمل ویتامینی باید داده شود.

 در رژیم متعادل، چه مقدار آب باید نوشید؟
حداقل 2 تا 3 لیوان آب برای انجام فعالیت در بدن لازم می باشد. اما ورزشکاران ویا زنان باردار یا شیرده و یا کسانیکه در منطقه گرمسیر زندگی می کنند ،مطمئنا احتیاج به آب بیشتری دارید. کسانی که دارای وزن زیادی هستند نیز بهآب بیشتری نیاز دارند.پس سعی کنید آب بدن خود را تامین کنید تا بدن بتواندبه درستی کارهای خود را انجام دهد و احساس خستگی و ضعف نکنید.

از روی علائم زیر می توان فهمید که بدن دچار کم آبی شده است:
        

   ● ادرار پررنگ و کم    

   ● سردرد

   ● گیجی و عدم تعادل 

   ● عدم هوشیاری

 

          تغذیه سالم و ده فرمان طلائی

تغذیه سالم و ده فرمان طلائی :

تغذیهسالم در عمل کار دشواری است. این سختی، بیشتر مربوط به کنار گذاشتن عادتهای  کهنه و شیوه تغذیه نادرست است. تغذیه سالم به معنای صرف نظر کردن ازخوردنی های دوست داشتنی و لذیذ نیست. اصل مطلب، رعایت حد و مرز در خوراکاست.

1- متنوع بخوریم.
2-
در روز چندین بار و به اندازه کافی نان و غلات بخوریم.
3-
در مورد سبزیجات اصل پنج بار در روز را فراموش نکنیم. مصرف پنج بار میوه وسبزیجات در روز ایده ال است. بهتر است این محصولات به شکل تازه مصرف شوندیا خیلی کم پخته شده باشند. یک بار از این پنج بار را آب میوه مصرف کنیم.
4-
روزانه به اندازه کافی لبنیات و حداقل یک بار در هفته ماهی بخوریم. گوشت و تخم مرغ به اندازه کافی مصرف کنیم.
گوشت به خاطر درصد زیاد آهن و ویتامین های B1 و B6 و B12  اهمیت دارد. مصرف 300 تا 600 گرم در هفته کافیست.
5-
چربی کمی مصرف کنیم.
6-
در مصرف قند و شکر و نمک صرفه جویی کنیم.
7-
به اندازه کافی آب بنوشیم. برای افراد بالغ مصرف حداقـل 5/1 لیتر آب پیشنهاد می شود.
8-
خوشمزه و سالم غذا بپزیم. کوتاه بپزیم. با آب کم، چربی کم و حرارت کم بپزیم.
9-
آهسته بخوریم و لذت ببریم.
10-
به طورمرتب، خود را وزن کنیم و پُر تحرک باشیم.

تداخل غذا با دارو

کدام ماده غذائی با کدام دارو تداخل دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دارویی را با آب‌میوه، چای یا شیر بخورید، اما نتایج بررسی‌های بسیاری نشان
داده‌اند که مصرف برخی داروها همراه مواد غذایی می‌تواند باعث کاهش اثر دارو یا تشدید عوارض آن شود.

آب گریپ‌فروت و مشکلات قلبی :
مصرفآب گریپ‌فروت با بسیاری از داروها ممنوع است. «گریپ‌فروت» حاوی ترکیب‌هاییاست که میزان جذب برخی داروها از جمله داروهای کاهنده چربی خون را از طریقدستگاه گوارش بالا می‌برد. مصرف داروهایی مثل سیمواستاتین با آب گریپ‌فروتمی‌تواند باعث افزایش غلظت خونی آن تا 15 برابر و مشکلات عضلانی شود. مصرفداروهای درمانگر سوزش سر دل مثل داروی سیزاپراید هم با این آب‌میوه ممنوعاست زیرا می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود.
به طور کلی بهتر است تا 2ساعت قبل از مصرف این داروها آب گریپ‌فروت ننوشید و در صورتی که پزشکبرایتان داروها را تجویز کرد، در روز بیش از 250 سی‌سی از این آب‌میوهننوشید.

کشف علت تداخل گریپ‌فروت با داروها :
بهگزارش هلث دی، محققان دریافته‌اند موادی بنام فورانوکومارین‌ها در آبگریپ‌فروت وجود دارد که در صورت مصرف این میوه با برخی داروها اثرات جانبیایجاد می‌کند. یافته فوق امکان تولید گریپ‌فروتی که فاقد این مواد باشد باافزودن آن‌ها به برخی داروها برای افزایش اثر دارویی‌شان را فراهم می‌سازد. به گفته سرپرست این تحقیق دکتر پل واتکین از دانشگاه کارولینای شمالی تصوربر این بود فلاوونوئیدها که طعم تلخ گریپ‌فروت را سبب می‌شوند باعث تداخلدارویی می‌شوند.
این مطالعه نشان می‌دهد اگر همه این مواد را در میوهباقی گذاشته و تنها گروه فورانوکومارین‌ها را از آن خارج کنید گریپ‌فروتاین ویژگی خود را از دست می‌دهد. در این حالت آب گریپ‌فروت مانند آب پرتقالمی‌شود و این کاملاً روشن می‌سازد که مواد فوق جزء فعال این آب میوههستند.
تأثیر شیرین‌بیان به علت داشتن ترکیبات خاصی که دارد و با مهارسدیم و دفع پتاسیم، فشارخون را بالا می‌برد. به همین دلیل، مصرف آن عوارضثانویه کورتون‌ها (مثل پوکی استخوان، ورم و آب سیاه) را بالا می‌برد

ضددردهای غیر مخدر و کافئین :

کافئینموجود در قهوه، چای یا نوشیدنی‌های کولادار میزان جذب استامینوفن راافزایش می‌دهد و دوز بالای این ترکیب باعث آسیب‌های کبدی می‌شود. مصرف برخیداروها با نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز می‌تواند علایمی مانند لرزش، تعریق ولکنت در فرد ایجاد کند. مثلاً هرگز نباید داروهای ضدآسم مثل تئوفیلین رابا نوشیدنی‌های حاوی کافئین خورد.

به طور کلی اگردارو مصرف می‌کنید، خوردن چای، قهوه و نوشیدنی‌های کولادار را به یک فنجانتا یک لیوان در روز کاهش دهید و بین ساعت‌های مصرف دارو و این نوشیدنی‌هافاصله‌ای طولانی در نظر بگیرید.


داروهای ضدافسردگی و پنیر :

داروهایضدافسردگی با هیچ یک از انواع پنیرها سازگاری ندارند. برخی از پنیرها ازجمله موزارلا حاوی ترکیبی شیمیایی به نام «تیرامین» هستند. مصرف زیادتیرامین با داروهای ضدافسردگی یا آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل لینزولید که هنگامابتلا به عفونت‌های شدید ریوی و پوستی تجویز می‌شوند، می‌تواند باعث افزایششدید فشارخون شود.
پس اگر تحت درمان با داروهای ضدافسردگی یاآنتی‌بیوتیک هستید، مصرف پنیر را کاهش دهید. فراموش نکنید سس‌سویا وماءالشعیر هم سرشار از تیرامین هستند.


داروهای ضدانعقاد خون و بروکلی :
مصرفبروکلی و کلم برای کسانی که تحت درمان با داروهای ضدانعقاد خوراکی مثل «وارفارین» هستند، ممنوع است چون این سبزی‌ها حاوی ویتامین K هستند که آثارضدانعقادی را کاهش می‌دهند.
اگر فردی که داروهای ضدانعقادی مصرفمی‌کند، بروکلی یا کلم بخورد، احتمال شکل‌گیری لخته‌های خونی در او وجوددارد. این مواد غذایی میزان تأثیر استامینوفن را که برای تسکین درد و کاهشتب تجویز می‌شود، پایین می‌آورند. اسفناج، آووکادو و کاهو نیز منابعویتامینهستند.


شیر و آنتی‌بیوتیک‌ها :
نوشیدنشیر همراه برخی داروها به پوست و مجاری ادراری آسیب می‌زند زیرا کلسیم شیرتأثیر برخی داروها به خصوص آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای مقابله با عفونت‌هایپوستی و ادراری تجویز می‌شوند را کاهش می‌دهد. اگر پزشک برای درمان بیماریپوستی شما آنتی‌بیوتیک «تتراسایکلین» یا آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده درعفونت‌های مجاری ادراری تجویز کرده است، آن را همراه شیر یا بلافاصله بعداز مصرف شیر نخورید. شیر حتی می‌تواند اثر آسپیرین را هم کاهش دهد زیرامصرف زیاد آن میزان اسیدیته ادرار را تغییر می‌دهد و باعث دفع بیشتر دارومی‌شود. بهتر است بین مصرف محصولات لبنی به خصوص شیر و این داروها 2 ساعتفاصله بیندازید.

داروهای ضدفشارخون و شیرین‌بیان :
تأثیرشیرین‌بیان به علت داشتن ترکیبات خاصی که دارد و با مهار سدیم و دفعپتاسیم، فشارخون را بالا می‌برد. به همین دلیل، مصرف آن عوارض ثانویهکورتون‌ها (مثل پوکی استخوان، ورم و آب سیاه) را بالا می‌برد. مصرف ایندارو با ادرارآورها نیز ممنوع است زیرا باعث دفع پتاسیم می‌شود و کمبودپتاسیم عامل بروز مشکلاتی در ریتم ضربان قلب خواهد شد.
توصیه می‌شوداگر تحت درمان‌های دارویی هستید، بیش از 10 گرم گیاه شیرین‌بیان به شکلپاستیل، شکلات و چای یا سایر نوشیدنی‌ها، مصرف نکنید.
اقدام بعد، مطالعهدقیق دستورالعمل موجود در بسته‌بندی داروست و بهترین کار این است که در هرصورت داروها را فقط با آب ساده بخورید. فراموش نکنید هرگز چند دارو و حتیمکمل‌ها را هم نباید با یکدیگر مصرف کرد. مخلوط کردن مواد داخل کپسول‌هانیز جز با تجویز پزشک کار صحیحی نیست.

 

 

داروهایی که جذب غذا را کم می کنند

داروهایی که جذب غذا را کم می کنند :

اثردارو بر میزان جذب مواد غذایی از اهمیت بیشتری نسبت به اثر دارو، رویمیزان مصرف غذا برخوردار است، زیرا در صورتی که میزان مصرف غذا توسط بیمارتغییر کند، خود بیمار متوجه آن می ‌شود و در صدد رفع آن بر می‌ آید، اماوقتی شخصی به میزان کافی غذا مصرف کند، ولی این غذا در دستگاه گوارش او جذبنشود، تا موقع ظهور علائم کمبود آن ماده مغذی، متوجه مشکل نمی ‌شود. از آنجا که اکثر داروها و مواد غذایی از روده کوچک جذب می ‌شوند، از این روتداخل غذا و دارو در این قسمت از بدن شایع است. این تداخلات به نوع و مقداردارو، غذای مصرفی، زمان مصرف غذا، وجود بیماری و سوء تغذیه ارتباط دارد.


داروها به 4 طریق بر جذب مواد غذایی تاثیر می‌ گذارند:

* تغییر زمان توقف غذا در دستگاه گوارش :
ازاین دسته داروها می ‌توان ملین ‌ها و مسهل ‌ها را نام برد که با کاهش زمانتوقف غذا در دستگاه گوارش ، باعث از دست رفتن موادی مانند کلسیم و پتاسیممی‌ شوند. گاهی خود دارو نیست که باعث اسهال می ‌شود، بلکه مواد جانبی کهدر فراورده‌ های دارویی وجود دارند، باعث این عارضه می ‌شوند، مانند ماده یسوربیتول که معمولا به داروها اضافه می ‌شود تا پایداری آن‌ ها را افزایشدهد (مثلا این ماده در داروی الگزیر تئوفیلین وجود دارد) و مصرف زیاد اینفراورده‌ باعث اسهال در بیمار می‌ شود.

* تاثیر بر فعالیت اسیدهای صفراوی دستگاه گوارش :
داروهاییمانند کلستیرامین و کلوفیبرات که برای کاهش کلسترول خون استفاده می ‌شوند،روی فعالیت اسیدهای صفراوی اثر گذاشته و به دنبال آن جذب چربی ‌ها وویتامین‌ های محلول در چربی مختل می‌ شود.
 *
تغییر اسیدیته( PH)  دستگاه گوارش :
اینداروها با تغییر اسیدیته دستگاه گوارش، جذب مواد غذایی را تغییر می‌ دهند،مثلاسایمیتیدین که برای زخم معده و اثنی عشر مصرف می ‌شود، با کاهش ترشحاسید معده باعث اختلال در جذب ویتامین B12 و آهن از غذاها می‌ شود و مصرفطولانی مدت آن می ‌تواند کم خونی به همراه داشته باشد. داروهای آنتی اسید،با تغییر اسیدیته معده و متصل شدن به مواد معدنی، جذب آن‌ ها را مختل می‌کنند. به طور کلی با کاهش اسیدیته معده در جذب کلسیم، آهن، منیزیم و رویاختلال ایجاد می ‌شود.

* اثر بر روی مخاط دستگاه گوارش :

نمونه‌ای از این گونه داروها، آسپیرین و داروهای اسیدی دیگری است که تغییراتیروی مخاط دستگاه گوارش ایجاد می کنند و جذب مواد معدنی به ویژه آهن و کلسیمرا تغییر می دهند. نئومایسین و کلشی سین هم از این دسته مواد هستند و جذبچربی‌ ها، نیتروژن، لاکتوز، کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم و ویتامین B12 رادچار اختلال می‌ کنند.

ویتامین ها

  معمولا میوه‌ها و سبزیجات منابع اصلی ویتامین‌ها هستند.ویتامین‌ها ترکیباتآلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمالحیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایینامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‌هایمختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

ویتامینهاسبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن)، اسیدهای آمینه، چربی‌ها وکربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوانکاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنیناستخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

فونکنام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد،را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می‌شد و از گروه آمین بوده اطلاقکرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامینها از گروه آمین نیستند حرف e از آخر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.

ویتامینهارا به دو دسته مهم، شامل ویتامینهای محلول در آب و ویتامینهای محلول درچربی، تقسیم کرده‌اند. ویتامین E، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین A رامحلول در چربی و ویتامین C و ویتامین‌های گروه B را محلول در آبدانسته‌اند.

علاوه بر مواد معدنی، ویتامینها نیزمورد نیاز بدن هستند؛ زیرا بدون حضور آنها در غذا، سلامتی و تعادل اعضایبدن ناپایدار می‌شود و در اعمال حیاتی اختلالاتی ایجاد می‌گردد و عوارضیبروز می‌کند که گاه منجر به مرگ می‌شود.ویتامین‌ها سوخت و ساز بدن را تنظیممی‌کنند و تنها کمبود یک ویتامین می‌تواند، تمام بدن انسان را به مخاطرهاندازد. خوب است بدانید که بیشتر ویتامین‌ها از منابع اصلی طبیعی استخراجمی‌شوند. کلمه ویتامین از واژه یونانی ویتا به معنی «زندگی» است.

مقدار مصرف ویتامین‌ها :

گرچههر ویتامینی به مقدار بسیار اندکی برای رفع نیاز بدن کافی است، ولی بایدگفت که نگرانی مردم از کمبود ویتامین، چندان هم بی‌پایه نیست. غذایی کهمی‌خوریم اگر متنوع باشد، ویتامین‌های ضروری را خود به خود به بدنمانمی‌رساند (گویا فقط به استثنای ویتامین د)؛ اما اشکال این است که بسیاری ازمردم در انتخاب خوراک خود، عاقلانه رفتار نمی‌کنند؛ یعنی رعایت نمی‌کنندکه غذایشان متنوع باشد. همچنین از غذاهای اساسی و مهمی که ویتامین‌ها رابرایشان تأمین کند، غافلند. به چنین افرادی باید مقداری ویتامین اضافیبخورانیم تا جبران کمبودشان بشود. بسیاری از ویتامین‌ها قابل ذخیره شدن دربدن نیستند؛ از این‌رو می‌توان گفت که بدن ویتامین‌های افزون بر نیاز خودرا به راحتی دفع می‌کند.

با این وصف اگر بخواهیمپیوسته یک یا چند ویتامین خاص را به افراط وارد بدن بکنیم، کاری زیان‌بخشخواهد بود. این گفته به ویژه درباره ویتامین آ و ویتامین د کاملاً صحتدارد. پس نباید دایما از کپسول یا شربت ویتامین آ و ویتامین د استفاده کرد.

چه غذاهایی چه ویتامین‌هایی را فراهم می‌آورند؟

اکنوننگاهی سریع به خواص ویتامین‌ها و غذاهایی که آن‌ها را برایمان تأمینمی‌کنند، خواهیم افکند. ویتامین «آ» برای سلامت چشم، پوست، دندان واستخوان‌ها مفید است. آن را می‌توان از تره‌بار سبز و برگ‌دار، تره‌بارزرد، میوه‌ها، تخم‌مرغ، جگر و کره به‌دست آورد.

ویتامین «ب ـ ۱» برای دستگاه گوارش و اعصاب مفید است و مانع پیدایش برخی بیماری‌هامی‌شود. آن را در نان کامل، جبوبات و جگر خواهید یافت.

ویتامین «ب ـ ۲» در شیر، تخم‌مرغ، سبزیجات و گوشت بی‌چربی یافت می‌شود.

ویتامین &laquo

/ 0 نظر / 77 بازدید