ازمایشات مهم- آلکالن فسفاتاز ALP

آلکالن فسفاتاز ALP Alkaline Phosphatase

* نام آزمایش:

Alkaline Phosphatase

* نام‌های دیگر آزمایش:

ALKP, ALK Phos, ALP


 

 

 

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت غربالگری و پایش درمان بیماری‌های کبد و استخوان و بررسی انتشار (متاستاز) سرطان‌ها به استخوان، این آزمایش درخواست می‌شود.

* نمونه مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:  8 تا 12 ساعت ناشتایی توصیه می‌شود ولی ضروری نیست.

* دانستنی‌های بیشتر:

ALKP آنزیمی ‌است که در بافت‌های مختلفی از بدن مانند کبد، استخوان، کلیه، روده و در بانوان باردار در جفت یافت می‌شود ولی بیشتر در کبد و استخوان وجود دارد. در کبد، سلول‌هایی که مجرای صفراوی را تشکیل می‌دهند دارای مقادیر بیشتری از این آنزیم هستند. در استخوان نیز سلول‌هایی بنام استئوبلاست که در تشکیل استخوان نقش دارند مسئول ساختن این آنزیم می‌باشند.

بافت‌های دیگر نیز‌ترکیباتی شبیه این آنزیم (Isoensyme) تولید می‌نمایند. در آسیب‌های کبد و استخوان مقدار این آنزیم بالا می‌رود و در انسداد مجاری صفراوی مقدار این آنزیم به شدت بالا می‌رود. در بیماری‌هایی مانند سرطان کبد، سیروز، هپاتیت و مصرف داروهایی که سمیت بالایی برای کبد دارند، میزان ALKP افزایش ‌پیدا می‌کند. در صورتی که میزان این آنزیم در خون بالا باشد برای اینکه پزشک تشخیص دهد مسئول این افزایش کدام بافت بدن است، بررسی ایزوآنزیم‌های دیگر را درخواست می‌نماید. این آزمایش قسمتی از برنامه چکاپ سلامت می‌باشد و همراه با آزمایش‌های دیگری نظیر AST و ALT درخواست می‌گردد که مجموع آنها را پانل کبد می‌نامند. نشانه‌های بیماری کبدی و صفراوی، ضعف و خستگی، تهوع و استفراغ، درد ناحیة شکمی، زردی، مدفوع به رنگ روشن، ادرار تیره رنگ و خارش می‌باشد و نشانه‌های درگیر شدن استخوان‌ها، درد استخوان و مفاصل، افزایش احتمال شکستگی‌های پی در پی استخوان و تغییر شکل استخوان‌ها می‌باشد.

اگر نتیجه اندازه‌گیری کلسیم، فسفر و ویتامین D غیرطبیعی باشد می‌تواند نشان دهندة این امر باشد که افزایش ALKP منشاء استخوانی دارد. در بیماری هپاتیت، ALKP نسبت به AST و ALT کمتر افزایش می‌یابد. و در انسداد و جراحت مجاری صفراوی (به علت وجود سنگ) ALKP نسبت AST و ALT بیشتر افزایش می‌یابد. کودکان و نوجوانان و بارداران به طور طبیعی میزان بیشتری از این آنزیم در بدن خود دارند که می‌تواند به علت استخوان‌سازی و رشد اندام‌ها باشد. داروهای ضد بارداری خوراکی می‌توانند به طور کاذب نتایج آزمایش را کاهش یافته نشان دهند.

* مقادیر طبیعی:

 

توضیحات

محدوده طبیعی

آزمایش

خانم‌ها و آقایان- 0 تا 15 سال

IU/L 180 تا 1200

ALKP

آقایان - 16 تا 120 سال

IU/L 80 تا 306

ALKP

خانم‌ها- 16 تا 120 سال

IU/L 64 تا 306

ALKP

 

/ 0 نظر / 17 بازدید