ازمایشات مهم- آنتی بادی IgM سایتومگالوویروس

آنتی بادی IgM سایتومگالوویروس CMV (IgM) C.M.V Ab (IgM)

نام آزمایش

آنتی بادی CMV IgM 

نام انگلیسی تست

Cytomegalovirus Antibody, IgM 

مخفف انگلیسی تست

CMV IgM 

نام فارسی تست

آنتی بادی IgM سیتومگالوویروس 

  

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست 

 

نوع نمونه

نمونه خون از ورید بازو

بهترین زمان نمونهگیری

 

علت درخواست تست

اگر پزشک مشکوک است که فرد در حال حاضر یا اخیرا عفونت سیتومگالوویروس (CMV) داشته یا اگر مهم است پزشک بداند که فرد تا به حال عفونت CMV داشته مثلا قبل از دریافت پیوند عضو، این تست درخواست می شود.
هنگامی که فرد بالغ جوان، زن باردار و یا فردی با ضعف سیستم ایمنی علایم شبه آنفولانزا دارد که عفونت CMV را تداعی می کند؛ وقتی که نوزاد دارای ناهنجاری های متعدد مادرزادی است، یرقان یا کم خونی بی دلیل، و/ یا هنگامی که نوزاد حالت تشنج و یا مشکلات رو به رشدی دارد که ممکن است به دلیلCMV باشد درخواست می شود.

توضیح راجع به تست

برای شناسایی خود ویروس، نمونه ممکن است خون، ادرار، خلط، مایع آمنیوتیک، مایع مغزی نخاعی، مایع دئودنوم (دوازدهه) یا بافت های دیگر بدن باشد.
تست CMV، یا شامل اندازه گیری آنتی بادی های CMV، پروتئین های ایمن ایجاد شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض CMV است، و یا تشخیص خود ویروس است. ویروس می تواند در طی عفونت فعال، با کشت CMV یا با تشخیص مواد ژنتیکی ویروس (DNA آن) در نمونه مایع یا بافت شناسایی شود.
تست CMV برای تعیین وجودعفونت فعال در فرد دارای علائم استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به تعیین وجود عفونت قبلی و در نتیجه مصونیت بدن به عفونت اولیه درخواست شود.
تست آنتی بادی را می توان مورد استفاده قرار داد برای تعیین این که آیا فرد در گذشته یا اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته یا نه. دو نوع آنتی بادی CMV وجود دارد که در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند، IgM و IgG، که یک یا هر دو ممکن است در خون یافت شوند.
آنتی بادی های IgM اولین ها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند. آنها در بیشتر افراد در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت افزایش و سپس کاهش می یابد. پس از چند ماه، سطح آنتی بادی IgM سیتومگالوویروس معمولا به زیر سطح قابل بازیابی می رسد. آنتی بادی های IgM اضافی، زمانی تولید می شوند که CMV نهفته، دوباره فعال شود. 

در چه شرایطی تست کاهش مییابد

در افرا با ضعف سیستم ایمنی، ممکن است با وجود فعال بودن ، مقدار IgM و IgG پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی

Epstein Barr Virus (EBV), Herpes Simplex Virus, Varicella Zoster Virus (VZV or chickenpox), Antibody Tests, TORCH

طریقه جمع آورینمونه

نمونه مورد نیاز بستگی به نوع آزمایش دارد. تست آنتی بادی، نیاز به نمونه خون به دست آمده توسط فرو بردن سوزن داخل سیاهرگ بازو دارد. بازیابی ویروس ممکن است بر روی انواع مختلف نمونه ها نظیر ادرار، خون یا خلط انجام شود. برخی از نمونه ها ممکن است نیاز به روند خاصی برای جمع آوری داشته باشند، مانند مایع آمنیوتیک، مایع دئودنوم، مایع مغزی نخاعی یا بافت بدن (بیوپسی

/ 0 نظر / 58 بازدید