روش صحیح شستن دستها

شستن دستها :

اهمیت دستها در انتقال عفونتهای بیمارستانی کاملاً مشخص است و از طریق شستن دستها به طریق صحیح ، خطر انتقال عفونتها به حداقل می رسد پوست طبیعی انسان با باکتریها کلونیزه شده است. پوست به طور عمده دو نوع فلور موقت و دائم دارد . فلور موقت پوست لایه های سطحی پوست را می پوشاند و توانایی بیماریزایی بالایی دارد . در صورت تماس مستقیم پوست پرسنل بابیماران سطوح آلوده محیطی مجاور بیمار این دونوع فلور اکتساب می گردد و اغلب موارد عفونت بیمارستانی ناشی از این نوع فلور است . فلور دائم پوست ( بطور عمده استافیلوکوک کوآگولاز منفی ، گونه های کورینه باکتریوم و گونه های میکروکوک ) به لایه های عمقی تر پوست اتصال داشته و توانایی بیماریزایی کمی دارند مگر اینکه با وسیله تهاجمی بداخل بدن فرو روند . بر خلاف فلور موقت ، فلور دائم به سختی به طریق مکانیکی ( شستن معمولی دست )از بین  می رود .

نحوه شستن دست :

برای شستن دستها باید خط مشی مکتوب وجود داشته باشد . جواهرات و زینت آلات باید قبل از شستن ، از دستها خارج گردد. شستن معمولی دست به انگشتان و مچ محدود می گردد و شستن دستها به طریق اسکراپ جراحی شامل دستها و ساعد می شود . بسته به میزان خطر بیمار ، نحوه شستن دست متفاوت است. 


۱- دستها رو با آب ولرم خیس کنید و کف دستتون مایع دستشویی بریزید و با مالیدن کف دستها به هم کف ایجاد کنید :

راه صحیح شستن دست ها - گام اول

۲- پشت دست ها رو همونطور که در تصویر زیر مشخص شده ، بشورید :

راه صحیح شستن دست ها - گام دوم

 

3- در مرحله بعد ، فضای بین انگشتان رو بشورید :

راه صحیح شستن دست ها - گام سوم

 

4- انگشتان رو در هم قفل کنید و پشت انگشت و ناخن رو با مالش پشت انگشت به کف دست تمیز کنید . اگر دستتون خیلی آلوده است ، ناخن ها رو به صورت تک به تک هم بشورید .

راه صحیح شستن دست ها - گام چهارم

 

5- انگشت شست رو به حالت چرخشی و به صورت جداگانه بشورید :

راه صحیح شستن دست ها - گام پنجم

 

6- نوک انگشتان هر دست رو با جمع کردن و مالیدن اونها به کف دست مخالف تمیز کنید :

راه صحیح شستن دست ها - گام ششم

 

7- در نهایت ، مچ دست رو با حرکات چرخشی خوب تمیز کنید :

راه صحیح شستن دست ها - گام هفتم

 

تمام این مراحل رو به ترتیب انجام بدید ، زمان کافی برای اینکار بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است یعنی به اندازه ی دوبار خوندن آهنگ ” تولدت مبارک ” !!
شست و شوی دست ها با آب گرم و صابون بهترین راه برای کاهش بار میکروبی است . اگر آب و صابون در دسترس نیست ، میتونید از الکل ۶۰% و یا ضدعفونی کننده هایی با ماده مؤثره الکلی استفاده کنید . الکل به طور سریع بار میکروبی رو کاهش میده ولی نمیتونه تمام اونها رو از بین ببره .

امیدوارم با شستشوی مداوم دستها به صورت صحیح و اصولی ، یک گام به سلامتی نزدیکتر بشید و این سلامتی رو به دیگران هم هدیه بدید .


/ 0 نظر / 150 بازدید