ترانکسامیک اسید Tranexamic Acid

ترانکسامیک اسید   Tranexamic Acid

نام علمی دارو (ژنریک):    Tranexamic Acid

گروه دارویی:       Blood Products Plasma Expanders and Haemostatics

محصولات خون ،افزایش دهنده های پلاسما و خون ساز

   موارد مصرف

 اسید ترانکسامیک در پیشگیری و درمان خونریزی ناشی از جراحی دندان در بیماران هموفیلیک ( افرادی که مبتلا به کمبود فاکتورهای انعقادیVIIIیاIXهستند) ، مصرف می‌شود.

    مکانیسم اثر

 اسیدترانکسامیک بطور رقابتی فعال شدن پلاسمینوژن را مهر می کند و در نتیجه تبدیل پلاسمینوژن به پلاسمین ( فیبرینولیزین ) را کاهش می‌دهد. این دارو همچنین بطور مستقیم فعالیت پلاسمین را مهار می‌نماید، ولی مقادیر زیاد آن برای ایجاد این اثر لازم است.

   فارماکوکینتیک

 50-30 در صد مقدار مصرف از مجرای گوارش جذب می‌شود. کمتر از 5 درصد دارو متابولیزه می‌شود. نیمه عمر دارو تقریباً 2 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی از راه خوراکی تقریباً 3 ساعت است. حداکثر غلظت پلاسمایی از راه خوراکی پس از مصرف یک دوز یک گرمی mcg/ml8 می‌باشد. دارو از راه فیلتراسیون گلومرولی دفع می‌شود. حداکثر تا 39 درصد دارو پس از مقدار مصرف خوراکی mg/kg15-10 طی 24 ساعت و 90 در صد مقدارmg/kg10 از راه تزریقی طی 24 ساعت از راه ادرار دفع می‌شود.

    موارد منع مصرف

 این دارو در بیماران مبتلا به تشکیل لخته داخل عروقی نباید مصرف شود.

    هشدارها

 1- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود:

بیماران مبتلا به نقص دید رنگی، هماتوری شدید ( در صورت احتمال انسداد میز راه دارو نباید مصرف شود) خونریزی زیر عنکبوتیه، عیب کار کلیه، سابقه یا استعداد ابتلا به ترومبوز.

2- در درمان طولانی مدت بیماران مبتلا به آنژیوادم ارثی، معاینه منظم چشم و انجام آزمون‌های کار کبد در پیگیری وضعیت بیمار اهمیت دارند.

3- اسیدترانکسامیک از راه تزریقی باید با سرعت حداکثر mg/min 100 تجویز شود تا از افت فشار خون جلوگیری شود.

    عوارض جانبی

 تهوع، استفراغ، اسهال و با تزریق سریع وریدی آن مواردی از تلو تلو خوردن گزارش شده است.

      مقدار مصرف

 خوراکی :

برای پیشگیری از خونریزی در بیماران هموفیلیک یک روز قبل از عمل،mg/kg25 هر 8-6 ساعت مصرف می‌شود. پس از جراحی نیز mg/kg25 هر 8-6 ساعت برای 10 -7 روز مصرف می‌شود.

تزریقی :

مقدار mg/kg10 بلافاصله قبل از جراحی از راه وریدی تزریق می‌شود ( شکل تزریقی به مصرف خوراکی ارجحیت دارد ). پس از جراحی، در بیمارانی که قادر به مصرف دارو از راه خوراکی نیستند، mg/kg10 هر 8-6 ساعت به مدت 10-7 روز تزریق وریدی می‌شود.

    اشکال دارویی

 Capsule : 250 mg

Scored Tablet : 500mg

Injection : 50mg/ml ( 5ml)

Injection : 100mg/ml ( 5 0r 10 ml )

  آمپول ترانکسیپ 500 میلی گرم       

/ 0 نظر / 17 بازدید